Aušrelės būrio ir kitų Upynos krašto partizanų biografijos
(Tęsinys. Pradžia Nr. 3, 10, 14, 17, 20)
Vanda JONIKIENĖ-KENGŪRA (1920–1949)
Gimė 1920 m. Kazbarynų k., Tauragės vlsč. Baigė Tauragės namų ruošos mokyklą. Buvo smulkaus kūno sudėjimo. Kartą, jai būnant pas dėdę Vaišvilą, ėmė siausti rusai. Dėdė tuo metu arė lauką. Vanda atsigulė į vagą, dėdė ją užarė, dar užklojo velėnomis. Rusai praėjo nieko neįtardami. Žuvo Vanda 1949 m. sausio 29 d. prie Lomių, Blanko sodyboje, kartu su Aleksu Petrošiumi-Žalgiriu. Juos užklupo Černiauskų ūkyje. Pirmas krito A. Petrošius. Pasibaigus šoviniams, V. Jonikienė nušliaužusi paėmė Žalgirio automatą ir gynėsi toliau. Sužeidė karininką, nušovė saugumiečio šunį ir pati nusišovė. Rusai ją į roges atvilko pririšę už kojų.
Abu žuvusieji rogėmis buvo parvežti į Upyną. Kūnai buvo sušalę, tačiau veidus nuplovė vandeniu iš arbatinuko, fotografavo. Saugumo viršininkas Juozas Metrikis namuose kalbėjo: „Oi, oi, tokia graži moteriška, ar reikėjo jai su tuo Petrošium eiti“. Netekusi dukros, motina sakė: „Gerai, kad žuvo iš karto. Priešas neturi matyti jos ašarų“. V. Jonikienė mūvėjo auksinį žiedą, jo labai užsimanė saugumiečio žmona. Adomas Šarauskas nukirto pirštą su visu žiedu ir atidavė.
Abu žuvusieji buvo užkasti Jonaičio dažinėje. Kūnus iškniso kiaulės, Jonaičiai juos išvežė kažkur kitur. (Pasakojo Kristina Kazlauskienė iš Kazbarynų k., gyv. Tauragėje, užr. 1999 m.)
Simas JURGAITIS-BARONAS, ŽEMAITIS (1911–1952)
Gimė 1911 m. Gudirvių k., Upynos apyl., gyveno Sodalėje. Nuo 1945-ųjų – 3-iosios kuopos 1-ojo būrio partizanas. 1949 m. iš Kęstučio būrio likučių ir rezervinių partizanų sudarė Aušrelės būrį ir jam vadovavo. Žuvo 1952 m. liepos 29 d. Tauragės r., Uosviečio k., prie Lomių, kartu su Stase Jurgaityte iš Paupynio ir Vytautu Dautartu-Žaibu iš Lomių. Vytautas buvo sužeistas į ranką. Jie trise buvo miškelyje tarp laukų ir, pajutę, kad yra supami, bandė trauktis. V. Dautartas mėgino nubėgti iki Agluonos upės, S. Jurgaitis ir S. Jurgaitytė norėjo pasiekti Šunijos pakrantę. Bet visur buvo pilna kareivių. V. Dautartą nušovė Endriaus Kasparaičio žemėje, kareiviai jį parnešė pasvėrę ant karties. Jurgaičius kulkos pakirto Juozo Martišiaus lauke.
Saugumo dokumentuose rašoma, kad jie buvo likviduoti trijų agentų pastangomis. (Pasakojo Kristina Dautartaitė-Jokubauskienė, g. 1925 m., iš Barzdžių k.; Jonas Žilaitis iš Uosviečio k., 86 m., užr. 1998 m.)
Stasė JURGAITYTĖ (1918–1952)
Gimė 1918 m. Paupynio k., vidutinio ūkininko šeimoje. Dirbo Šilalėje, Finansų skyriuje. 1949 m., ištrėmus tėvus iš Lietuvos, gyveno nelegaliai, vėliau buvo Kęstučio būrio partizanų ryšininkė. Nuo 1951-ųjų – Aušrelės būrio partizanė. Žuvo 1952 m. liepos 29 d. prie Lomių kartu su partizanais S. Jurgaičiu-Žemaičiu ir V. Dautaru-Žaibu. (Pasakojo K. Dautartaitė-Jokubauskienė ir J. Žilaitis)
Pranas KAIRYS–SERBENTAS (1907–1949)
Gimė 1907 m. Akstinuose, Batakių vlsč. Nuo 1947 m. – partizanas, vėliau priklausė Aušrelės būrio štabui. Buvo suimtas, kalėjime bandė nusižudyti, mėgino persipjauti gerklę. Pagijęs iš kalėjimo pabėgo. Po susižalojimo neaiškiai kalbėdavo. Draugai juokaudami jį vadindavo Žansinu. Žuvo 1949 m. vasario 16 d. Padvariuose. (Pasakojo Veronika Margevičiutė-Kinderienė, 70 m., užr. 1998 m.; Leonas Laurinskas-Liūtas, 75 m., iš Tauragės, užr. 2000 m.)
Bronius KARBAUSKAS-NERIS (1918–1947)
Gimė 1918 m. Vaitimėnuose. Bežemės ir vienišos motinos sūnus. Tarnavo pas ūkininkus. Vėliau gyveno Debliuose. 1946 m. – 3-iosios kuopos 1-ojo būrio partizanas. Žuvo 1947 m. balandžio 28 d. Romės Lauko k., kareiviams siaučiant mišką. („Šilalės kraštas“, 3 t., 2001 m.)
Motiejus KASPUTIS-AIDAS (1925–1951)
Gimė 1925 m. Angladegių k., Skaudvilės vlsč. Partizanavo apie Upyną Aušrelės būryje. Buvo labai drąsus. Kartą, gavęs užduotį, dienos metu vikšriniu traktoriumi iš Angladegių per Skaudvilę nuvažiavo į Šiurpiškę. Kabinos kampe pasistatė automatą, ant jo užkabino tepaluotą vatinuką. Atlikęs užduotį, tuo pačiu keliu grįžo atgal. Stribams nekilo jokio įtarimo, kad čia gali važiuoti partizanas. Kartą per šv. Joną Pliupų k. M. Kasputį suėmė. Uždarė Girdiškės pašte, pastatė sargybinį. Tas naktį užmigo. M. Kasputis pabėgo, palikęs marškinius.
1951 m. vasario 16-osios naktį įvyko susišaudymas Keterių k., Tauragės r. Žuvo partizanas Kazys Kulkys-Perkūnas, o M. Kasputis-Aidas pabėgo raitas Kėžos arkliu. Atjojo į Mikalaičių mokyklą, kur gyveno mokytoja Petrė Gedvilienė su šeima. Sėdėdamas ant arklio, pabeldė į langą. Gedvilas jį įleido vidun. M. Kasputis papasakojo apie susišaudymą ir pasakė, kad liks čia nakvoti. Paprašė arklį įvesti į pastogę, jog kas nepamatytų. Naktis buvo šviesi. Vyrui ilgai nepareinant iš tvarto, žmona išėjo pažiūrėti, kur jis yra, ir pamatė, kad kieme pilna rusų. Tarp jų buvo ir Upynos milicijos viršininkas Steponas Rimkus. Moteris puolė į trobą pasakyti partizanui, jog namai apsupti, ir šis, pasiėmęs planšetę, išėjo. Tačiau jį užpuolė rusų kareivis – norėjo paimti gyvą. Jiems besigrumiant, kitas kareivis iš kulkosvaidžio šovė į M. Kasputį, bet nušovė abu. Juozui Bataičiui buvo liepta abu žuvusiuosius nuvežti į Skaudvilę.
Suimtą M. Gedvilą tardė dvi savaites. P. Gedvilienė stribams aiškino, jog M. Kasputį į namus įsileido dėl to, kad jis pabeldęs į langą ir rusiškai liepęs atidaryti duris. Ji pamaniusi, jog tai stribai, kurie jau ne kartą buvo nakvoję mokykloje. Stribai ja patikėjo ir M. Gedvilą paleido.
M. Kasputis-Aidas užkastas Skaudvilėje. (Pasakojo Petrė Gedvilienė, g. 1927 m., iš Skaudvilės, užr. 2006 m.)
Surinko ir užrašė Klemensas LOVČIKAS (1975–2013 m.)
Nuotr. iš autoriaus archyvo
(Bus daugiau)