Kur pridedi ranką ir širdį, ten užgimsta grožis
Kaip ir kasmet, gražiausios sodybos rinkimuose redakcijos telefonai netyla – žmonės skambina ir siūlo aprašyti savo pažįstamus, kaimynus, bičiulius. Tarp jų - ir Palmiros Navickienės sodyba Jucaičiuose.
Šeimininkę radome plušančią kieme. Matyti, kad, gražindama sodybą, moteris jėgų negaili.
„Koks čia grožis, neturiu ko parodyti, viskas labai paprasta. Kai tiek daug ištaigingų sodybų, net nežinau, ar reikia apie mane rašyti, nes manoji neturi net kuo joms prilygti“, – kuklinosi Palmira.
Tačiau vaizdas kieme kalba priešingai. Į kurią pusę bepažvelgsi, visur ramybę ir grožį skleidžia gėlės. Šeimininkė neneigė, jog visai šiai dermei sukurti, be noro, reikia ir daug triūso:
„Kieme vasarą laiką leisti smagiau. O lauke ką daugiau veiksi - nesėdėsi juk dykai. Tai ir krapštaisi: vieną gėlę vienur pastatai, kitą – kitur, sodini ir vėl persodini. Taip laikas ir praeina“.
Anksčiau P.Navickienė dirbo Vingininkų kiaulių komplekse, dabar jau pensijoje. Tačiau dar ūkininkauja kartu su sūnaus šeima.
„Visko turime: yra 6 karvės, telyčių, veršiukų, paršelių. Dėl savęs auginame, juk, kaime gyvenant, gėda būtų pirkti“, - kalbėjo šeimininkė.
Sūnus, anot mamos, grįžęs iš pieninės, kur dirba vairuotoju, daugiausiai laiko skiria ūkio technikos priežiūrai, o Palmira paskendusi namų ruošos darbuose. Moteris džiaugiasi turinti gabių anūkų. Štai jauniausiasis šiemet baigė dvyliktą klasę, jau gavo brandos atestatą ir dabar ruošiasi stojimui į universitetą. Močiutė prasitarė, jog galbūt anūkas taps statybos inžinieriumi.
Namų jaukumą šeima kuria su meile. Bendromis jėgomis įsirengė poilsio kampelį, pasistatė pavėsinę.
„Patys išsipjovėme medieną, o po to vis pribėgdami ir pastatėme. Labai smagu susirinkti savaitgaliais kieme: tai šašlykų išsikepti, pasišnekėti ar atsipūsti nuo darbų“, – pasakojo P.Navickienė.
Visas gėles sodybai puošti moteris teigė pasirenkanti pati: vienas užsiaugina iš sėklų, kitas perka. Akį patraukia savotiškai atrodantys vazonai – begonijos susodintos kartu su visžaliais augalais. Kiemui tai suteikia išskirtinumo.
„Nėra pas mane jokių ištaigų. Jeigu turėtume daug pinigų, galėtume samdytis specialistus: atvažiuotų, pamodeliuotų. Bet ir savo darbu, savo nuožiūra galima susitvarkyti – kaip man atrodo geriau, taip ir darau. O apsileidusi gyventi nepratusi ir nenoriu“, – rodydama savo gėlynus, nuoširdžiai kalbėjo Palmira.
Kieme tikrai netrūksta gėlių įvairovės, puikuojasi lelijos, įvairiaspalvės vienadienės, kurių žiedelis rytą prasiskleidžia, o vakare jau būną peržydėjęs. O kokius puikius žiedus sukrovusios rožės! Nuostabu, jog, atėjus vidurvasariui, tebeveši gležnosios našlaitės. O ir kiekvienas medelis galėtų papasakoti savo istoriją.
Nors Palmiros sūnus užsiėmęs ūkio darbais, tačiau randa laiko prisidėti prie sodybos puoselėjimo. Motinos dienos proga jis mamai padovanojo paties sukonstruotą gėlių laikiklį, kuris kiemą ypatingai pagyvina. Palmira ypač džiaugiasi, kad sūnus turėjo supratimo dar ir keletą vazonų su gėlėmis įstatyti ir tuo ją labai nustebino. Dabar šitame laikiklyje plačiai kerojasi svyrančiosios petunijos, surfinijos.
„Turėjome platesnį gėlyną, tačiau sumažinome. Žolę pjauti yra patogiau, o ir kurmiams mažiau išpurentos žemės beliko. Jų niekada netrūksta. Čia pasodini gėlę, o rytą, žiūrėk, vien kurmių takai“, – pasakojo Palmira. Dabar ji teigė kovojanti su šiais kenkėjais nauju būdu. Pasak moters, reikia kiaušinių lukštus sutrinti su aliejumi ir pilti į kurmių takus. Tiesa, ar tai tikrai yra veiksminga, patvirtinti dar negalinti, bet jau kuris laikas kieme jų nebematyti.
Tačiau vos tik užėjome už namo kampo, būtent „kurmis“ mus ir pasitiko – su plačia šypsena veide, kastuvėliu, žaisminga kepurėle.
„Pastatėme tikėdamiesi, kad kiti užklydę rausikai išsigąs ir pabėgs“, - juokėsi P.Navickienė.
Ji prasitarė turinti dar planų:
„Žinau, jog nereikia labai prisisvajoti, nes vieną dieną planuoji, o kitą gaunasi kitaip, bet norėčiau dar praplėsti dekoratyvinių medelių kolekciją. Jie užpildytų tuščią erdvę prie namo“.
Laura GIRČYTĖ
Vytauto Didžiojo universiteto
Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto
Viešosios komunikacijos
3 kurso studentė
Algimanto AMBROZOS nuotr.