Švenčių vainikas Upynoje
Kovo 12-oji Upynoje buvo neeilinė: Švč. Mergelės Marijos bažnyčioje buvo švenčiamas trečiasis Gavėnios sekmadienis, minima Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena, vyko pagarbos nominacijų „Upynos krašto istorijos ir kultūros sergėtojas“ įteikimo ceremonija. Pastarasis renginys Upynos seniūnijoje organizuojamas jau treti metai. Šiemet seniūno Kęstučio Ačo iniciatyva suburta aktyvių Upynos krašto gyventojų grupė balsavimo bei atrankos būdu nustatė, kad 2023 m. Upynos krašto istorijos ir kultūros sergėtojais nominuojami Romanas Jonas Vasiliauskas ir Benediktas Šetkus.
Apie iniciatyvos prasmingumą mintimis dalinosi seniūnas K. Ačas, susirinkusiuosius sveikino Seimo narys Jonas Gudauskas. Nominantus lydėjo aplodismentai, kraštiečių sveikinimai, įteiktos dovanėlės bei gėlių žiedai. Klausytojų širdis pavergusį koncertą dovanojo kraštietė, operos solistė Sandra Lebrikaitė kartu su pianiste Beata Vingraite-Andriuškevičiene.
Trumpai – apie Upynos krašto istorijos ir kultūros sergėtojus.
R. J. Vasiliauskas gimė Patulės kaime. Mokėsi Upynos, Skaudvilės mokyklose, vėliau studijavo lietuvių ir anglų kalbas Vilniaus pedagoginiame bei Vilniaus universitetuose. 1974 m. apgynė pedagogikos mokslų daktaro kandidato disertaciją. 1993 m. tapo socialinių mokslų, o nuo 2003 m. – habilituotu daktaru. 1973–2006 m. Vilniaus pedagoginio universiteto edukologijos katedroje dirbo mokslinį darbą. Išleido ne vieną knygą, paskelbė apie šimtą mokslinių bei mokslo populiarinimo straipsnių.
2018 m. pasirodė R. J. Vasiliausko knyga „Iš Patulės kaimo į platųjį pasaulį“. Pasak recenziją apie šią knygą parašiusio Lietuvos žurnalistų draugijos nario Bernardo Šaknio, daugiausiai vietos joje skirta kaimo gyvenimo panoramai – Patulės kaimo bendruomenės kultūrai, glaudžiai susijusiai su švietimu, tradicijomis, amatų plėtra. Su didele pagarba parodoma Patulės mokyklos švietėjiška misija, sukurti įsimintini mokytojų, kultūros darbuotojų portretai.
Recenzija apie knygą „Iš Patulės kaimo į platųjį pasaulį“ buvo išspausdinta ir JAV leidžiamame laikraštyje „Draugas“.
B. Šetkus gimė Šakėnų kaime, vėliau su šeima apsigyveno Vytogaloje. Baigęs Upynos vidurinę mokyklą, įstojo į Vilniaus pedagoginį institutą, kur įgijo istorijos, visuomenės mokslo ir tarybinės teisės pagrindų mokytojo kvalifikaciją. Darbo biografiją pradėjo mokyklose. 1988 m. pakviestas dėstyti Vilniaus pedagoginio instituto Istorijos fakultete. 2000 m. eksternu apgynė disertaciją bei habilituoto daktaro vardą. Parašė daugiau kaip 200 straipsnių (spausdinta Lietuvoje ir užsienyje) istorijos, istorijos mokymo ir kt. tematika. Vienas ar su bendraautoriais parengė tris istorijos vadovėlius mokiniams, keletą knygų istorijos mokytojams. Padedant Kazachstano istorikams, Kazachstane išleido knygą rusų kalba „Nuo Baltijos jūros iki Kazachstano stepių“, kurioje patalpinti lietuvių politinių kalinių atsiminimai apie lagerius.
B. Šetkaus veikla susijusi ir su gimtuoju Šilalės kraštu: išleido knygą „Matas Šalčius“ (apie pirmąjį Vytogalos mokytoją), buvo M. Šalčiaus muziejaus steigėjas, nuo įsikūrimo (daugiau kaip 30 metų) yra Šilalės kraštiečių draugijos tarybos narys, paskelbęs kelias dešimtis istorinių straipsnių „Šilalės artojuje“, inicijavo knygos „Vytogala“ parengimą bei leidybą, sudarė knygą „Šilalės kraštas ir mokykla: Kazimiero Šetkaus atsiminimai“ bei pan.
Upyniškiai visada bus dėkingi šiems šviesuoliams už savo krašto garsinimą Lietuvoje bei užsienyje.
Renata GUŽAUSKIENĖ
Upynos kultūros namų koncertų (spektaklių) organizatorė
Linos MASLAUSKIENĖS nuotr.