Pirmieji, įkopę į visus rajono piliakalnius

Šiemet, sausio pabaigoje, ant Medvėgalio startavę Piliakalnių metai (2017-ieji dar yra paskelbti ir Tautinio kostiumo bei Lietuvių kalbos kul­tūros metais) įprasminami gražiais renginiais bei įvai­riais įššūkiais. Vienas iš jų – kvietimas visiems, neabejingiems savo krašto kultūrai ir istorijai, aplankyti kuo daugiau piliakalnių. Mūsų rajone tokių entuziastų taip pat atsirado. Tačiau patys pirmieji į visus 33 Ši­la­lės krašte esančius pi­liakalnius užkopė žemaitukų žirgų augintojo, įvairių žygių jais orga­nizatoriaus Vaidoto Digaičio vadovaujami jaunieji raiteliai.

Archeologas dr. Gintautas Zabiela sako, jog Lietuva pelnytai gali vadintis piliakalnių kraštu, nes mūsų šalyje jų priskaičiuojama virš 900. Pasak jo, piliakalniai yra išskirtinis kultūros paveldo sluoksnis, kurio vertė iki šiol visuomenėje dar ne iki galo suvokta. O etnologas Libertas Klimka pritaria, kad piliakalniai, gamtos ir žmogaus kūriniai, yra labai svarbūs Lietuvos istoriniame kraštovaizdyje.

„Piliakalniams būdavo parenkamos natūralios kalvos, dažnai nudailintos prošal tekančių didesnių ar mažesnių upių, upokšnių. O supilti juose yra gynybiniai pylimai. Taigi žodis kilęs ne iš „pilies”, bet iš veiksmažodžio „pilti”. Žinia, dažname piliakalnyje dunksojo pilis, ir net mūrinė. Tačiau ankstyvuosiuose buvo tiesiog saugiai gyvenama. Pirmiausia reikėjo nukasti kalvos šlaitus, padaryti juos statesnius. Vėliau tose vietose atsirado įspūdingos griovių bei pylimų sistemos“, - istoriją primena etnologas.

Aplankyti vietas, kuriose būta mūsų protėvių, pagerbti bei įprasminti jų atminimą – tokį tikslą turėjo savaitę žygyje praleidę ir ant kiekvieno piliakalnio nakvynvietę įsirengdavę laukuviškis V. Digaitis, kurį ant piliakalnių nešė žirgai „Audronešis“ bei „Ąžuolas“, Marius Kleišmantas iš Var­sėdžių su „Kantu“ bei trys jaunosios raite­lės: kaltinėniškės Livija Kasmauskytė ir Deimantė Vitkutė (merginos į žygį išsiruošė su savo žirgais „Agripina“ ir „Kiru“) bei Jovita Trijonytė iš Paakmenio, piliakalnius įveikusi ant V. Digaičio „Kruizo“.

Šeštadienį ant Medvėgalio juos sutikę šilališkiai, bilioniškiai, laukuviškiai ir kitų aplinkinių bendruomenių atstovai dėkojo entuziastams už savo krašto garsinimą, kultūros puoselėjimą ir linkėjo surengti dar ne vieną įkvepiantį žygį.

Angelė BARTAŠEVIČIENĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.

Atnaujinta Penktadienis, 28 balandžio 2017 09:46