Ar atgims Kalvarijų kryžiaus kelias Tūbinėse?
Prieš porą metų Tūbinėse dabar šiauliškio, bet iš šio kaimo kilusio Benjamino Bendiko iniciatyva buvo atstatytas paminklas Vytautui Didžiajam. Šią vasarą B. Bendikas savo tėviškėje norėtų padaryti dar vieną gerą darbą - atstatyti neišlikusias Tūbinių Kalvarijų koplyčias.
Tūbinėse buvo 14 Kalvarijų koplyčių. Pasak B. Bendiko, išlikusios yra dvi didelės prie bažnyčios ir kapinėse bei keturios mažos, iš kurių dvi reikia rekonstruoti. O tai reiškia, jog iš viso reikėtų atstatyti 8 koplytėles. Tai būtų turtingos Tūbinių istorijos įprasminimas.
„Šilalės parapijos klebonas kun. Algis Genutis mano, kad, atsiremiant į surinktą istorinę medžiagą bei atliktus darbus, laikas įrengti Tūbinėse šio krašto istorinės atminties muziejų. Aš tikiuosi, jog bendruomenė tam tikslui surastų patalpas”, - sako buvęs tūbiniškis.
Jo teigimu, Tūbinių Kalvarijų koplyčių atstatymo projektas techniškai nėra sudėtingas. Tačiau planuojamas atstatyti objektas yra svarbus istorine, religine prasme ne tik visiems tikintiesiams, bet ir bažnyčiai bei krašto istorijai.
„Žinoma, kad koplyčios rūsyje yra palaidoti vieno iš 1831 m. sukilimo Žemaitijoje vadovo generolo Anupro Jacevičiaus tėvai bei artimieji. O istorijos šaltiniai byloja, jog 1831 m. sukilimas epizodiškai palietė ir Tūbines. Tad manau, kad tai turi būti tinkamai įprasminta“, - įsitikinęs aktyvus kraštietis.
B. Bendikas sako, jog entuziazmo semiasi iš bendraminčių, pritariančių šio projekto įgyvendinimui.
„Pernai gavome rajono vadovų patikinimą, kad jie palaikys mūsų iniciatyvą, jeigu bus parapijos tikinčiųjų ir bažnyčios pritarimas. Galiu užtikrinti, jog kun. A. Genutis rūpinasi Kalvarijų koplyčių atstatymu, ne kartą apie tai su juo kalbėjome. Yra nemažai ir eilinių žmonių, kurie neabejoja šio projekto sėkme. 2016 m. vasarą kartu su kraštiečiais Zigmu Astrauskiu, Juozu Noreika, Stasiu Trijoniu bei kitais surengėme aplinkinių kaimų gyventojų apklausą. Pritarimą parašais jau yra patvirtinę daugiau kaip 160 žmonių. Tūbinių bažnyčioje esančiuose apklausos lapuose parapijiečiai gali ir šiuo metu pareikšti savo nuomonę šia tema”, - pasakoja B. Bendikas.
Jo teigimu, koplytėlių atstatymo techninį projektą, kuris finansuojamas iš privačių lėšų, rengia šiaulietis architektas Antanas Plaipa, o visą kitą medžiagą ruošia jaunas kraštovaizdžio architektas Antanas Vėlavičius iš Klaipėdos. Jo seneliai, tėvai kilę iš Kiaukų, todėl jis suteikia itin didelių nuolaidų.
„Projektavimo darbus ir jų įgyvendinimą išskyrėme į du etapus. Pirmajame planuojame rekonstruoti bei atnaujinti išlikusius objektus, koplytėles, varpinę ir kt., o antrajame imtis naujų 8 koplyčių. Be to, dar reikės sutvarkyti ir teritoriją. Techninis projektas turėtų būti baigtas liepą – rugpjūtį“, - tikisi B. Bendikas.
Jis džiaugiasi, jog, apmokant už 5 metalinių kryžių pagaminimą ant 4 išlikusių koplytėlių bei varpinės, prisidėjo kraštiečių Trijonių iš Driežų, Kvederių iš Paakmenio, Jurgučių ir Noreikų iš Kiaukų, Bendikų iš Brokštėnų šeimos, taip pat J. Noreikos šeima iš Natkiškių (Pagėgių sav.). Jis dėkoja ir kalvystės meistrui Rimui Kelpšai, kuris pagamino 5 kryžius-saulutes. Kadangi jis suteikė nuolaidą, už likusius pinigus dar buvo padarytos 5 žvakidės, kurios bus naudojamos Tūbinių bažnyčios fundatorių kapavietėje.
„Realu, kad iki birželio 1 d., suderinus su architektu, kryžiai ant koplyčių bus pastatyti. Mes, kraštiečiai, galvojame, jog ir tūbiniškiai bei aplinkinių kaimų parapijiečiai prisidės prie šio projekto įgyvendinimo“, - sako gražios idėjos iniciatorius.
Jis viliais, kad prie jos įgyvendinimo prisidės ir savivaldybė, galbūt paieškosianti lėšų, pavyzdžiui, Europos Sąjungos struktūriniuose fonduose ar kituose šaltiniuose.
„Juk Tūbinių Kalvarijų kryžiaus kelias su 14 stočių koplyčiomis buvo vienintelis Šilalės krašte”, - primena B. Bendikas.
Jis teigia norintis, jog koplyčios atgimtų valstybės atkūrimo 100-mečiui, 2018 m.
„Istoriniai šaltiniai byloja, kad pirmasis Kalvarijų kryžiaus kelias iškilmingai apvaikščiotas 1825 m. rugsėjo 14-ąją, Šv. Kryžiaus iškėlimo dieną. Vyskupo leidimas tam gautas 1824 m. kovo 8 d. Ir jis tebegalioja. Belieka atstatyti neišlikusias koplyčias, grąžinti Tūbinių Kalvarijų kryžiaus kelią į pirmykštį lygį ir šią tradiciją tęsti toliau. Reikia tik turėti kantrybės ir tikėti, jog bendromis jėgomis tai galime padaryti. O padaryti privalome, juk išlikusių didžiųjų koplyčių amžius siekia virš 190 metų. Turime kuo didžiuotis”, - neabejoja B. Bendikas.
Angelė BARTAŠEVIČIENĖ
Nuotr. iš pašnekovo archyvo
Tūbinių Kalvarijų kryžiaus kelio schema