Startavo konkursas „Aukso vainikas“
Rugsėjo 11 d. popietę Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje atidaryta tradicinio konkurso „Aukso vainikas“ paroda. Susipažinti su jai pristatomais rajono tautodailininkų darbais galima iki spalio 8 dienos. Vėliau jie įsijungs į regioninę „Aukso vainiko“ parodą Tauragėje, kur vyks meno dirbinių atranka į respublikinį turą.
Etninės kultūros specialistė, Kultūros centro scenos režisierė Jolanta Kažukauskienė parodos atidarymo metu sakė, jog šiemet vertinimui savo kūrybą pristato šeši liaudies meistrai iš Šilalės miesto bei rajono. Tai – Alfonsas Maulius, Regina ir Antanas Petraičiai, Danutė Songailienė, Rita Urbonaitė ir Alvydas Pocius.
„Konkursas, kuriame leidžiama dalyvauti tik neprofesionaliems kūrėjams, organizuojamas jau 14 metų. Įdomu tai, kad vietiniai žmonės apie kaimynystėje gyvenančius kūrėjus neretai sužino tik iš „Aukso vainiko“ parodų. Turime tokių tautodailininkų, kurie geba paruošti kūrinių kiekvienais metais. O juk reikia vertinimo komisijai pateikti penkis savo darbus“, – pristatydama parodą, kalbėjo J. Kažukauskienė.
Organizatorė priminė, jog rajono tautodailininkas Klemensas Lovčikas yra pelnęs ir patį aukščiausią įvertinimą – „Aukso vainiką“. Nuolat jį vejasi A. Maulius ir A. Pocius, kiekvienais metais dalyvaujantys ir patenkantys į respublikinį turą.
Tauragėje vyksiančios „Aukso vaniko“ regioninės parodos atranka numatyta spalio 23 d. Nacionalinę konkursinę parodą planuojama atidaryti gruodį, o nugalėtojai paaiškės kitų metų sausio 6-ąją.
Geriausių liaudies meistrų išrinkimą bei apdovanojimą nuo 2005-ųjų organizuoja Lietuvos liaudies kultūros centras. „Aukso vainiko“ nominacija atsirado iš to, kad liaudies menas mūsų krašte pagrįstai vadinamas Lietuvos aukso fondu. Tad šio konkurso tikslas – užtikrinti tolimesnį liaudies meno gyvybingumą ir tąsą. Dėl geriausio metų meistro vardo varžomasi trijose kategorijose: vaizduojamosios liaudies dailės (skulptūra, tapyba, grafika, karpiniai), taikomosios liaudies dailės (tekstilė, tautiniai kostiumai, keramika, taikomieji medžio dirbiniai, kalvystės dirbiniai, juvelyrikos dirbiniai, paprotinės dailės dirbiniai – margučiai, verbos, sodai, kaukės) ir kryždirbystės kūriniai (kryžiai, stogastulpiai, koplytstulpiai, koplytėlės bei kiti tradicinės formos paminklai).
Šiųmečiai pretendentai į „Aukso vaniką“ iš Šilalės atstovauja visoms trims kategorijoms.
Žydrūnė JANKAUSKIENĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.