Tenenių, Kulių ir Rusnės seniūnijos – nacionalinio konkurso „Valstybę kuriame mes“ nominantės
Maži miesteliai gyvena savo įdomų ir turiningą gyvenimą, ir vietos žmonės čia tikrai nenuobodžiauja – tuo įsitikino konkurso „Valstybę kuriame mes“ vertinimo komisija, praėjusią savaitę apsilankiusi Kulių (Plungės r.), Rusnės (Šilutės r.) ir Tenenių (Šilalės r.) seniūnijose. Visos jos – tarp trisdešimties Lietuvos seniūnijų, patekusių į trečiąjį konkurso etapą.
Mažiausia konkurse dalyvaujanti – Tenenių seniūnija
Oficialiai šioje seniūnijoje gyvena 500 gyventojų, bet, pasak seniūnės Loretos Petravičienės, realiai tik 370 teneniškių ryte pabunda seniūnijoje ir vakarais, po darbų, grįžta namo.
Tačiau nors į nominaciją „Už pilietinę iniciatyvą“ valstybės stiprinimo labui pretenduojanti seniūnija ir yra mažiausia tarp visų konkurso dalyvių, darbais ji neatsilieka nuo didesnių kolegų: sutvarkytas bažnyčios ansamblis, įkurtas „Išnykusių kaimų parkas“, kuriame kiekvienam kaimui, kurio išliko tik pavadinimas, pastatyta po koplytstulpį, įamžintas knygnešio Vincento Birbilo ir iš Tenenių kilusio kompozitoriaus Juozapo Kairio atminimas bei atlikta dar daug kitų darbų.
Pagrindinės šių visų darbų iniciatorės – dvi aktyvios moterys: seniūnė ir socialinė darbuotoja Danguolė Kazlauskienė.
Atmintį apie garsias asmenybes puoselėjantys Kuliai
Kaip komisijai pasakojo Kulių seniūnė Daivutė Petrauskienė, pirmas bendruomenės įgyvendintas projektas buvo įrengta vaikų žaidimo aikštelė. O dabar Kulių seniūnijos gyventojai, pretenduojantys į nominaciją „Už tautinės savimonės puoselėjimą“, gali didžiuotis daugeliu nuveiktų darbų: ir restauruotu Laisvės paminklu, ir bendruomenės narių Z. Jankevičienės ir A. Petraičio dėka pernai atkurtu Kulių krašto muziejumi, ir suremontuota Kulių kapinių koplyčia, ir rengiama knyga apie Kulius.
Garsiausių su Kulių miesteliu susijusių žmonių – Juozo-Tumo Vaižganto ir Sofijos Kymantaitės Čiurlionienės – atmintis saugoma ne tik muziejuje, bet ir vykstančiais renginiais. Pavyzdžiui, pernai surengtas „Sofijos festivalis“, kurį organizavo gyventi į Kulius persikėlęs aktorius ir režisierius Valentinas Masalskis bei jo žmona Raimonda Masalskienė. Festivalyje dalyvavo Čiurlionių anūkė Dalia Ona Palukaitienė, muzikinius kūrinius grojo proanūkis Rokas Zubovas.
„Kuliuose visi kartu sprendžiame problemas, dėl kurių skauda. Ir švenčiame visi kartu. Mylime savo žmones, savo vaikus. Pas mus gera gyventi, todėl per paskutinius keletą metų į Kulių seniūniją atvyko daug jaunų šeimų, pas mus padaugėjo mažylių. Labai tuo džiaugiamės ir didžiuojamės Kuliais“, – sakė seniūnė D. Petrauskienė.
Rusnės seniūnijos sąraše – 49 nuveikti darbai
Tiek jų paraiškoje, pretenduojančioje į konkurso „Valstybę kuriame mes“ nominaciją „Už kūrybiškumo ugdymą“, nurodė Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė, prisipažindama, jog šios paraiškos rengimas padėjo peržiūrėti ir įvertinti per pastaruosius penkerius metus nuveiktus darbus, kuriuos, tiesą sakant, daug geriau pamatyti tiesiog vaikštant po Rusnę. Nes tarp jų ir Rusnės seniūnijos viešų erdvių bei pakrančių sutvarkymas, ir vaikų žaidimo aikštelių bei lauko treniruoklių įrengimas – tai yra darbai, gerokai pagražinę miestelio veidą. Kai kurie iš šių darbų tikrai originalūs, pavyzdžiui, bendruomenės akcija „Padovanok suoliuką Rusnei“, kurios rezultatas – 47 suoliukai, kviečiantys prisėsti ir pailsėti.
Rusniškiai ne tik aplinka, bet ir savo laisvalaikiu pasirūpina. Prieš kelerius metus pradėtos organizuoti šventės „Stintų naktis“, „Šaktarpis“ ir kitos jau pagarsėjo toli už Rusnės ribų ir sulaukia svečių iš visos Lietuvos. Bet turbūt didžiausias pasiekimas – kad šioje seniūnijoje žmonėms gera ir jauku gyventi. Ir labai tikimasi, jog gyvenimas dar palengvės, kai bus baigta statyti estakada, padėsianti žmonėms nesibaiminti pavasarinių potvynių. Dėl jos rusniškiams teko ir piketuoti, ir rengti akcijas, kol šiais metais prasidėjo jos statybos darbai.
Projektas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui
Konkurso „Valstybę kuriame mes“ nugalėtojai bus paskelbti ir apdovanoti iškilmingame baigiamajame renginyje 2019 m. vasario mėnesį. Konkursas yra Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos dalis. Jo iniciatorius – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Konkurso partneriai: LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija, LR žemės ūkio ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, savivaldybės.
Konkurso globėja – LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Daugiau informacijos apie konkursą galima rasti Kultūros ministerijos svetainėje (http://lrkm.lrv.lt/valstybekuriamemes).
Vaida SAMUOLYTĖ
AUTORĖS nuotr.