Po 50 metų...
Penkiasdešimt metų. Daug tai ar mažai? Ilgaamžiams – tai tik pusiaukelis, kitiems – ir visas gyvenimas...
Tiek šiemet sukako Upynos liaudies amatų muziejui. Visi jame esantys eksponatai yra susiję su konkrečiais šio krašto žmonėmis, jų darbais. Muziejuje apsilankę vaikai teiraujasi, kas tas ar kitas daiktas. O juk tai daugelio jų pačių senelių ar prosenelių dirbtos ar jų avėtos kurpės, naginės, jų gaminti ir naudoti kubiliukai, išdrožti šaukštai, kaltos pasagos, rantytos lazdos bei kiti namuose naudoti rakandai.
Per tuos 50 metų visi šie surinkti ir sukaupti eksponatai buvo saugomi muziejuje. Žmonės su vaikais, anūkais ar svečiais užsukdavo į jį aplankyti savo daiktų. Prisimenu, kaip Deblių kaime gyvenęs Petras Šetkus priklaupęs glostinėjo seną, dar su mediniu dišliumi plūgą, ir kalbėjosi tarsi su draugu: „Juk su tavim aš išvaikščiojau visus savo laukus...“ Gaubčio kaime gyvenęs meistras Jonas Miltakis, žiūrėdamas į savo gumbuotą lazdą, pasakojo, kad su ja yra apėjęs visus aplinkinius kaimus. Dažnai muziejuje apsilankydavo upyniškis Antanas Straukas, gyvenęs Skaudvilėje, ir savo svečiams rodydavo paties padarytas rankines girnas, audimo stakles, kuriomis ausdavo jo mama, o staklėse dar tebebuvo jos austo audeklo galas.
Muziejuje yra sukaupti 3728 eksponatai. Jie liudija apie Upynos apylinkėse gyvenusius žmones, jų darbus, papročius. Per tuos 50 metų vis rasdavau naujų daiktų. Nepaimti jie būtų pasmerkti pražūčiai. Rinkau juos ir atiduodavau kitiems muziejams. Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejui atiduota virš tūkstančio eksponatų, tiek pat – Tauragės krašto muziejui, po keletą šimtų – Rumšiškių liaudies buities muziejui, Anykščių arklio muziejui, Stasio Girėno gimtinės, Stepono Dariaus gimtinės muziejams. Lietuvos nacionalinis muziejus priglaudė Upynos muziejuje kandžių ir kirvarpų puolamus vilnonius bei medinius eksponatus, nes juos būtinai reikėjo restauruoti.
Per tuos 50 metų Upynos liaudies amatų muziejuje buvo suruoštos 36 parodos įvairia tematika, 2000-aisiais vyko Europos kultūros paveldo diena, 2016 m. – Pasaulio žemaičių diena bei daugiau nedidelių renginių.
Anksčiau per metus muziejų aplankydavo iki 4000 lankytojų. Dažnai atvykdavo Upynos bei kitų mokyklų mokiniai. Pastaraisiais metais mokinių ir kitų ekskursantų skaičius sumažėjo.
Atėjus senatvei, mažėjant jėgoms ir daugėjant rūpesčių dėl muziejaus priežiūros, supratau, kad jau laikas pasitraukti ir perduoti jo globą jaunesniems bei pajėgesniems. Todėl šiemet savo „kūdikį“ perdaviau Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejui.
Tikiuosi, kad Upynos liaudies amatų muziejus buvo, yra ir bus gyva šio krašto istorija, visada kalbės apie čia gyvenusius žmones, jų gyvenimą, darbus...
Dėkoju visiems, išėjusiems ir tebesantiems, padėjusiems kurti Upynos krašto liaudies kultūros židinį, atidavusiems savo išsaugotus nebenaudojamus daiktus. Dėkoju visiems apsilankiusiems muziejuje. Noriu labai padėkoti už patarimus, paramą, įrengiant bei tvarkant muziejų, už nuoširdžią pagalbą, kai jos labai reikėdavo, organizuojant parodas ar kitus renginius.
Klemensas LOVČIKAS,
kraštotyrininkas
Algimanto AMBROZOS nuotr.