Laisvėjantys ribojimai ir pagalba ukrainiečiams
Pavasaris įsibėgėja kartu su vis laisvesniais koronaviruso ribojimais. Kaip praėjusią savaitę pranešė Sveikatos apsaugos ministerija, nuo kovo 18 d. žmonių srautų valdymas renginiuose išlieka rekomendacinio pobūdžio, o kino teatruose dabar jau gali lankytis daugiau žiūrovų – atsisakoma reikalavimo išlaikyti laisvos kėdės atstumą tarp ne kartu atėjusių žmonių, jei valgoma ar geriama. Nebeliko ir srautų valdymui naudotų tvorelių bei rodyklių, renginių ir įstaigų personalas nebeprivalo kontroliuoti žmonių srautų. Tačiau svarbu nepamiršti, kad visuose renginiuose vis dar privaloma dėvėti veido kaukes.
Gerą naujieną praėjusią savaitę pranešė ir Kauno apskrities viešoji biblioteka – ji pristato jaunimui skirtą projektą „Erdvė reikštis“, startuosiantį jau balandžio mėnesį. Projektas bus skirtas 18–29 metų jaunimui iš visos Lietuvos ir suteiks galimybę kūrėjams pristatyti vaizduojamojo meno kūrybą, užmegzti ryšius, įgyti vizualinio meno ir prisistatymo įgūdžių, atrasti naujų gebėjimų, dalytis žiniomis bei patirtimi – kitaip sakant, ugdyti kūrybiškumą. Projektas apims kelias veiklas: parodas, peržiūras, edukacijas, kūrybinius susitikimus. Projektas finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos, Lietuvos jaunimo reikalų departamento įtrauktas į Lietuvos jaunimo 2022 m. kalendorių. Registracija jauniesiems kūrėjams vyksta internetu.
Dar vieną prasmingą iniciatyvą Europos kultūros sostinė pradėjo vykdyti praėjusią savaitę. Istoriniuose centrinio pašto rūmuose visuomenei buvo atverta kūrybinė-kultūrinė erdvė „CulturEUkraine”, skirta nuo karo bėgantiems Ukrainos žmonėms, laikinai įsikūrusiems Kaune. Atidarymo dieną centre telkėsi įvairios organizacijos, menininkai, sveikatinimo ekspertai bei kitos iniciatyvos, teikiančios ir organizuojančios paramą Ukrainai, lankėsi miestiečiai, sulaukta ir pirmųjų besikuriančios bendruomenės narių – Ukrainos piliečių. Vakare centro atidarymas buvo pažymėtas solidarumą išreiškiančiu „mėlynai-geltonu“ koncertu, kuriame pasirodė Lietuvos bei Ukrainos atlikėjai. „CulturEUkraine” erdvės kuratoriai primena, jog miestiečiai ir miesto svečiai aktyviai kviečiami prisidėti parama būtiniausiais buities daiktais, ypatingai laukiama kompiuterių, vaizdo monitorių, planšetinių kompiuterių ir kt.
Projektai, siekiant padėti Ukrainai, rengiami visoje Lietuvoje. Prie iniciatyvų prisidėjo ir meno mugė „Art Vilnius“, kuri surengė aukcioną, skirtą „Tsekh“ galerijos – vienintelės Lietuvoje atstovaujančios Ukrainos menininkams-kūrėjams paremti. Per jį dalyviai galėjo įsigyti Ukrainos menininkų kūrinių – iš viso 40 darbų. Iš viso už kūrinius surinkta beveik 26 tūkst. eurų.
Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija, kaip ir kasmet, kovo 16-ąją, minint Knygnešio dieną, paskelbė Felicijos Bortkevičienės Kalbos premijos konkursą. Žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės F. Bortkevičienės (1873–1945) atminimą įamžinanti premija skiriama už reikšmingą lituanistinę veiklą Lietuvos ir užsienio šalių piliečiams, organizacijoms ar institucijoms. Premija gali būti skiriama, jei pretendentas atitinka ne mažiau kaip du iš šešių nurodytų kriterijų. Apie juos ir kandidatų teikimo sąlygas daugiau sužinoti galima internetiniu adresu www. lrs.lt. Kalbos premijos laureatas paskelbiamas gegužės 7 d., minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.
Kotryna PETRAITYTĖ