Gimnaziją nušvietė M. K. Čiurlionio šviesa
Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijoje vyko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio fondo renginys „Augame su M. K. Čiurlioniu“ 8–10 klasių mokiniams. Fondo atstovai, bendradarbiaudami su profesionaliais aktoriais bei muzikantais, keliauja po Lietuvos mokyklas, supažindina su šio iškilaus menininko gyvenimu bei kūryba. Ir Laukuvos moksleiviai edukacijos metu atsakinėjo į M. K. Čiurlionio namų Vilniuje edukatorės, aktorės Livijos Krivickaitės pateiktus klausimus, o už teisingus atsakymus gavo po atviruką su dailininko paveikslais. Jie taip pat galėjo apžiūrėti keletą paveikslų bei išsakyti savo įžvalgas. M. K. Čiurlionio kūrinių atliko pianistė Kotryna bei smuikininkės iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos.
M. K. Čiurlionio fondo projektinės veiklos vadovė ir renginių organizatorė Modesta Kuzmenkaitė sakė, jog projektas „Augame su M. K. Čiurlioniu“ vyksta nuo 2009 metų.
„Skleisdami M. K. Čiurlionio šviesą, esame apkeliavę labai daug Lietuvos mokyklų. Atsižvelgdami į tai, jog didmiesčių vaikams kultūra daug prieinamesnė, maždaug prieš dvejus metus atsigręžėme į Lietuvos regionus, nes čia kultūros sklaidos išties labai trūksta. Mokyklose mūsų laukia išskėstomis rankomis, tai išduoda ir vaikų reakcija: jeigu miesto mokiniai kartais nesivaržo parodyti, kad šita edukacija jiems lyg ir trukdome, tai regionų vaikai po renginio nenori skirstytis, domisi, klausia, prašo pagroti kūrinius dar kartą. Projekto tikslas yra saugoti M. K. Čiurlionio atminimą, kuo plačiau garsinti šį menininką, pasaulinio lygio genijų, lietuvių tautos vertybę. Gaila, kad mokyklinės
programos neleidžia vaikams susipažinti su juo plačiau, jis yra tarsi nustumtas į užmarštį. O iš tikrųjų M. K. Čiurlionis – labai plati, iki galo neatskleista, neįtikėtinai turtinga tema. Manau, šis fondo projektas tam itin pasitarnaus“, – sakė M. Kuzmenkaitė.
Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Asta Racevičienė teigė, jog gimnazijos bendruomenė labai džiaugiasi sulaukusi tokios unikalios galimybės – menininkai patys atvyksta, suteikia mokiniams daug žinių, skatina domėtis. Juo labiau, jog, esant toli nuo didžiosios kultūros židinių, pasiekti juos tampa sudėtinga. Pedagogė apgailestavo, kad nedidelė gimnazijos aktų salė negalėjo sutalpinti visų norinčiųjų dalyvauti edukacijoje.
Renginio vedėja aktorė L. Krivickaitė džiaugiasi, kad darbas M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje bei jos profesija gali pasitarnauti tam, jog šis menininkas būtų labiau atskleidžiamas.
„Per Čiurlionį pasaulis žino Lietuvą. Po trejų metų minėsime menininko 150-ąsias gimimo metines, tie metai bus paskelbti M. K. Čiurlionio metais. Šitas projektas vertingas ir tuo, jog per M. K. Čiurlionį galima atskleisti daug lietuvybės, mūsų tautinių vertybių. Deja, pastebime, kad nemažai vaikų išvis nežino apie M. K. Čiurlionį, todėl būtina mokyklinėse programose skirti jam daugiau dėmesio. Žinoma, tai priklauso ir nuo mokytojų: derėtų pasidomėti patiems bei perduoti mokiniams daugiau žinių. Vien paklausius M. K. Čiurlionio sukurtų simfoninių poemų, vaikams, kaip sakoma, nei šilta, nei šalta. Kur kas galbūt labiau „užkabintų“ klausimai apie sunkų ir tokį trumpą bei tragišką jo gyvenimą, mistinę mirtį, trumputis laimės laikotarpis su mylimąja Sofija, jos našlystė visą gyvenimą... Šios dramatiškos linijos nepalieka abejingų, verčia žavėtis tuo, jog per tokį neilgą savo gyvenimą M. K. Čiurlionis šitiek daug sukūrė. Manau, per jo asmenybės atskleidimą atsiskleistų ir jo kūryba“, – įsitikinusi L. Krivickaitė.
Projekto „Augame su M. K. Čiurlioniu“ nauda neabejoja ir pianistė Kotryna.
„Labai džiaugiuosi, kad buvau pakviesta, miela susitikti su tokia publika, tai man gera patirtis. Jaunimas neabejotinai privalo žinoti apie tokį didį menininką, ir šis projektas, manau, skatins domėtis plačiau. Apskritai mokinių kultūrinis lavinimas šiais įtampos, skubos laikais yra sumažėjęs, tam nejaučiama poreikio. Tad projektas gali pajudinti tai iš mirties taško“, – sakė Kotryna.
Eugenija BUDRIENĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.