Pajūryje užsitęsė didžiosios kraustynės
Rugsėjis jau pasiekiamas ranka, o Pajūrio bendrabutyje dar tebegyvena didžioji dalis iškeldinti numatytų šeimų. Nors skubėti verčia ne tik su Lietuvos kariuomene savivaldybės pasirašyta sutartis, bet ir tuoj prasidėsiantys mokslo metai. Nemažai Pajūrio bendrabutyje gyvenančių šeimų turi mokyklinio amžiaus vaikų, ir rugsėjo 1-ąją jiems teks tapti kitų mokyklų mokiniais, todėl iki to laiko reikia įsikurti naujose vietose.
Nupirko dešimt butų ir namų
Lygiai prieš tris savaites savivaldybės administracijos Turto valdymo ir ekonomikos skyriaus vedėja Reimunda Kibelienė politikams tvirtino, kad visi šeimoms perkelti reikalingi būstai nupirkti, konkurso rezultatų apskundimo laikas pasibaigė ir telieka pas notarą pasirašyti pirkimo- pardavimo sutartis.
Praėjo nemažai laiko, tačiau sutartys vis dar nepasirašytos, žmonės tebegyvena bendrabutyje ir nerimauja, jog naujus mokslo metus jų vaikai pasitinka nežinomybėje.
„Notarinius veiksmus numatyta atlikti šią savaitę. Uždelsta, nes buvo šiokių tokių pasikeitimų, bet savaitės gale žmonės turėtų pradėti kraustytis“, - informavo Pajūrio seniūnė Roma Veščiūnienė.
Turto valdymo ir ekonomikos skyriaus vedėja R. Kibelienė politikams teigė, jog ne visų 22 būstų, buvusių Pajūrio profesinio rengimo centro bendrabutyje, gyventojams reikėjo savivaldybės pagalbos. Dviejų būstų gyventojai emigravo, penki savivaldybės būstų atsisakė, nes turėjo kur gyventi: vieni įsigijo butą Šilalėje, kiti paveldėjo namą, viena šeima išsikraustė pas tėvus, dar dvi – į kitas savivaldybes.
Naujausiais duomenimis, penkioms šeimoms bus suteikti savivaldybės anksčiau įsigyti būstai, o dešimt teko nupirkti naujų. Po vieną butą nupirkta Keberkščių, Obelyno, Pajūralio ir Žadeikių kaimuose, dvi šeimos bus perkeltos į Džiaugėnus, po gausią šeimą įsikels į namus Vytogaloje ir Bytlaukyje, likusios dvi apsigyvens Teneniuose esančiose sodybose.
Pasak R. Kibelienės, būstų kaina svyravo nuo 5,5 tūkst. eurų iki 20 tūkst. Eur. Kai
kuriuose namuose palikti netgi baldai, indai, buities reikmenys – iš karto gali eiti ir gyventi. Iš viso bendrabučio gyventojų iškeldinimas savivaldybės biudžetui kainuos per 120 tūkst. Eur.
„Visos šeimos jau žino, kur turės išsikraustyti, ir yra pasirašiusios sutikimus pakeisti gyvenamąją vietą“, - tarybos nariams sakė R. Kibelienė.
Seniūnijai – mažiau rūpesčių
Didysis kraustymasis užtruko ilgiau nei buvo tikėtasi. Nors, pasak Pajūrio seniūnės R. Veščiūnienės, jau yra išsikėlusių šeimų, bet ne iš savivaldybei priklausančių socialinių būstų.
„Ten buvo ir butus nuomojusių žmonių, jie susirado, kur gyventi ir išsikraustė“, - tikino seniūnė.
R. Veščiūnienė pripažino, kad su daugeliu socialinių būstų gyventojų atsisveikins be skrupulų, nes seniūnijai jie kėlė begales rūpesčių. Dažną savaitgalį į bendrabutį tekdavo lėkti ir jai pačiai.
„Tai žmonės, kurie savo gyvenimu visiškai nesirūpina. Išdužo langas, išvertė duris, susimušė vaikai, įkando šuo, atsisuko varžtas, pratrūko vamzdis – skambina vakare ir reikalauja atvažiuoti sutvarkyti.
„Seniūne, greičiau atlėk! Griežtai, įsakmiu tonu. Ir pabandyk nepaklusti, tuoj būsi apskųsta. Mes juos labai mylėjome, todėl smarkiai išlepinome“, - neslepia R. Veščiūnienė.
Seniūnės nuomone, gyvenamosios vietos pakeitimas tiems žmonėms turėtų būti naudingas.
Nemažai patirties dirbant su socialiai remtinomis šeimomis sukaupusi R. Veščiūnienė pripažino, jog negalima net tikėtis išauklėti savimi pasirūpinti nemokančių, problemų dėl vaikų priežiūros turinčių rizikos bei stebimų šeimų. Blogiausia, kad jų gyvenimo būdas perduodamas vaikams.
„Daug socialinių įgūdžių neturinčių, alkoholiu piktnaudžiauti linkusių žmonių vienoje vietoje nėra geras dalykas. Manau, bus protingiau, kai jie įsikurs atskirai. Ypač didelės šeimos, kurioms nupirktos sodybos kaime. Vaikai turės savo kiemą, sodelį, darže gal užsiaugins vieną kitą daržovę – vis šiokia tokia paspirtis ir, žinoma, užsiėmimas“, - viliasi seniūnė.
Pinigų nepraras
Į Pajūrio bendrabutį, kurį savivaldybė paveldėjo iš Profesinio rengimo centro (Žemės ūkio mokyklos), buvo sukeltos socialiai remtinos šeimos iš viso Šilalės rajono. 2015 m. rajono taryba leido savivaldybės administracijai rengti dar vieną projektą, pagal kurį Pajūrio bendrabutyje būtų atsiradę dar 12 socialinių būstų. Tuomet pajūriškiai nerimavo, kad miestelį užplūs niekada nedirbę, visuomenės sąskaita įpratę gyventi, dažnai dar ir palaido elgesio asmenys.
Pasirašius sutartį su Lietuvos kariuomene, nusprendusia įkurdinti Pajūryje artilerijos batalioną, savivaldybei teko atsisakyti planų vienoje vietoje apgyvendinti daug savotišką socialinę atskirtį išgyvenančių žmonių. Prieš keletą dienų Centrinė projektų valdymo agentūra informavo savivaldybę, jog neprieštaraus Šilalės valdžios norui įgyvendinti alternatyvų projektą kitoje vietoje, tad savivaldybė nepraras socialinio būsto plėtrai skirtų 474 tūkst. Eur.
Įgyvendinant alternatyvų projektą, savivaldybės administracija planuoja įsigyti 22 būstus, skirtus asmenims, turintiems teisę į socialinio būsto nuomą.
Tikimasi, kad pirmieji artilerijos bataliono būriai Pajūryje spės įsikurti iki šių metų pabaigos.
Daiva BARTKIENĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.