Į Akmeną paleisti keli tūkstančiai šlakių
Šilalės rajonas į žvejų rojaus titulą pretenduoti nedrįsta: nors pro mus prateka net kelios upės, o ir tvenkinių netrūksta, užkietėję žuvautojai mieliau traukia į kaimyninius rajonus, kur laimikis būna nepalyginamai gausesnis bei įvairesnis. Tačiau šilališkiai žvejai turėtų apsidžiaugti – gegužės 24 d. į Akmeną paleista net 4000 šlakių jauniklių.
Kaip teigė Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Žuvivaisos skyriaus vyr. specialistas Andrej Pilinkovskij, šalies vandens telkiniai pagal poreikį įžuvinami kasmet. Kokį kiekį ir kokios rūšies žuvų paleisti, sprendžiama, atsižvelgiant į mokslininkų bei aplinkosaugininkų rekomendacijas.
Į Akmeną ties Obelynu šiemet išleista 4000 šlakių. Tai – lašišinės šeimos žuvys, vidutiniškai galinčios užaugti iki 12 kg, tačiau pasitaiko ir sveriančių netgi iki 50 kg. Pasak žuvininkystės specialisto Gintaro Marcinkevičiaus, šlakiai yra vertinami ne tik dėl savo skoninių bei maistinių savybių, bet ir yra labai protingos bei fenomenalią atmintį turinčios žuvys. Nors iš upių šlakiai migruoja į Baltijos jūrą, atėjus neršto metui, visada grįžta į tą vietą, kurioje buvo paleisti.
„Šios žuvys turi vadinamąjį homing‘ą - namų atsiminimą. Pagal vandens struktūrą, mikrodaleles šlakiai neršti grįš būtent į šią upę. Čia bus jų namai“, - tvirtino specialistas.
Anot G.Marcinkevičiaus, maždaug po ketverių metų šie šlakių jaunikliai jau kaip subrendusios žuvys parplauks į Akmeną, kur išnerš milijonus ikrų.
Akmenos įžuvinimo procedūra - labai organizuota bei akylai stebėta aplinkosaugininkų. Žuvytės buvo patikrintos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, kur garantuota, kad jos yra sveikos, neužkrėstos ligomis. Šlakių paleidime į Akmeną dalyvavęs Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Tauragės rajono agentūros valstybinis aplinkos apsaugos inspektorius Vytautas Mockus teigė, jog Lietuvoje į vandens telkinių įžuvinimą žiūrima itin atsakingai, todėl Aplinkos ministerijos įsakymu, šioje procedūroje turi dalyvauti ir gyvosios gamtos inspektoriai.
Įžuvinimui būtinos ir atitinkamos sąlygos. Visų pirma negali skirtis oro bei vandens temperatūra. O praėjusį antradienį ir lauko, ir Akmenos vandens temperatūra buvo apie 17,5 oC. Taip pat labai svarbu žuvų mailių paleisti tinkamoje vietoje. Kadangi po ketverių metų žuvys sugrįš nerštui, upė privalo būti srovinga, akmeninga ir turėti rėvą. Akmena būtent tokia ir yra.
Į Akmeną paleisti šlakiai – pernykščiai jaunikliai ir dabar tesveria vidutiniškai 1 gramą. Iš ikrų jie užauginti Švenčionių rajone, Meškerinės kaime.
Birutė PALIAKIENĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.