Akibrokštas per laidotuves šokiravo artimuosius
Kada gimti ir kuomet mirti nepasirinksi. Obelyniškis Vytautas G. Anapilin iškeliavo per didžiausią pavasario šventę - pirmąją Šv. Velykų dieną. Artimojo netektis - didelis skausmas. Tačiau tai, ką laidotuvių dieną teko patirti Vytauto namiškiams, tą skausmą kone padvigubino. Praėjusį antradienį laidotuvių procesija gerą pusvalandį lūkuriavo prie užrakintų Šilalės kapinių vartų, kol pagaliau į jas buvo leista įeiti.
Velykų sekmadienį Tauragės ligoninėje miręs Vytautas daugelį metų gyveno kaimyniniame rajone esančiame Norkaičių kaime. Tačiau ir paties velionio, ir jo artimųjų valia, vyriškis norėjo būti palaidotas gimtajame Šilalės rajone. Deja, laidotuvės šeimai paliko nuoskaudų ne tik dėl netekties, bet ir dėl formalumų, kurie sutrukdė ramiai palydėti žmogų anapilin.
Į redakciją antradienio popietę, iš karto po laidotuvių, užsukęs Vytautui artimas žmogus Liudvikas pasakojo, jog Šilalės miesto kapinėse yra palaidoti ir velionio tėvai, ir kiti giminaičiai, todėl šeimai net nekilo minčių Vytautą laidoti kur nors kitur. Tačiau kol mirusįjį pavyko nuleisti į kapą gimtojoje žemėje, teko išgyventi tikrą nervų karą, o Vytauto laidotuvės jos dalyviams atmintyje išliks dar ilgai.
„Šilalės artojui“ Liudvikas pasakojo, kad prie kapinių vartų priartėjus laidotuvių procesijai, kelią pastojo kapinių sargas.
„Jis pareiškė, jog niekas nebus įleistas į teritoriją, kadangi nėra atitinkamo leidimo. Taip visi ir likome stovėti prie vartų. Sargas ėmė aiškinti, kad mirties liudijimas, kurį mes turime ir rodome, netinka. Bet iš kur mums žinoti, kokių dar dokumentų reikia? Kur ėjome, niekas nepaaiškino apie dabartinius įstatymus. net Tauragės kunigai nieko nepatarė, nepakonsultavo. Be to, Vytautas mirė per šventes, jokios įstaigos tomis dienomis nedirbo - iš kur mums gauti kažkokį dokumentą?
Šilalės miesto kapinių sargas paskambino seniūnui, o šis įsakė be dokumentų procesijos jokiu būdu neįleisti. Esą mūsų atsivežtas liudijimas netinka ir reikėjo pasirūpinti kitu. Tuomet seniūnui jau skambino Vytauto brolis, gražiuoju prašė leisti palaidoti be streso, prisiekė, jog visus reikiamus popierius atveš vėliau. Tačiau seniūnas su juo nešnekėjo. Tada aš stvėriau telefoną, pripažįstu – netgi pakėliau balsą. Bet nepadėjo...
Po ilgų derybų sargas mūsų pagailėjo, šiaip ne taip priprašėme, kad atrakintų vartus. Tačiau vaizdas - kaip iš siaubo filmo: atrakino, įleido lyg į koncentracijos stovyklą ir vėl „trekšt“- užrakino... Viešpatie, ką ten taip saugoti? Kas ką išneš?
Tokių dalykų nesu matęs per visą savo amžių. Net laidojimo firmos, kurią samdėme, darbuotojai sakė per visą darbo praktiką nieko panašaus nebuvo patyrę“, - pasakojo vyriškis.
Tauragės rajono gyventojas teigė negalintis atsistebėti šilališkių elgesiu. Pasak Liudviko, laidotuvių rytą giminaičiai su duobkasiais atvyko į kapines, jog šiems parodytų, kur kasti duobę. Kodėl sargas tuomet jų neįspėjo, jog reikės specialaus leidimo laidoti žmogų? Artimieji įsitikinę, kad jei būtų tai žinoję, laiko išsiimti leidimą iki laidotuvių valandos tikrai būtų užtekę ir nebūtų kilę tokio triukšmo, kainavusio šitiek nervų.
Pagal Šilalės rajono savivaldybės kapinių tvarkymo taisyklių aprašą, patvirtintą savivaldybės tarybos, žmogaus palaikų palaidojimui kapinėse būtinas seniūno ar jo įgalioto asmens leidimas. Šilalės miesto seniūnas Alfonsas Paulikas teigia, jog šį dokumentą gali išduoti arba jis, arba kapinių prižiūrėtojai. Viskas, ką reikia padaryti laidotuvėmis besirūpinantiems žmonėms, – pateikti patvirtintą mirties liudijimą.
Tačiau būtent jo, anot A.Pauliko, velionio Vytauto artimieji neturėjo. Jie atsivežė tik medicininį mirties liudijimą, gautą ligoninėje. Negana to, paaiškėjo, kad ir duobę kapinėse jie kasė be niekieno žinios, savavališkai.
„Atvažiavo kaip į mišką, nesusiderino su prižiūrėtoju dėl duobės kasimo, be leidimo ją išsikasė, neturėjo net mirties liudijimo. Su prižiūrėtoju pirmą kartą pasikalbėjo, kai laidotuvių procesija atėjo prie kapinių vartų. Tačiau tvarka yra tvarka, bet kas sumanęs kapinėse negali taip šeimininkauti “, - komentavo situaciją seniūnas.
Kapinių prižiūrėtojas Alfonsas Gražinskas sakė bandęs daryti viską, jog problema būtų kuo greičiau išspręsta. Tačiau jis tvirtino nesuprantantis tokio tauragiškių aplaidumo.
Anot A.Gražinsko, antradienio rytą, pastebėjęs savavališkai duobę kasančius duobkasius, nuėjęs pasiteirauti, kodėl jie darbuojasi be jokio atsiklausimo. Šie atsakę, kad visus reikiamus dokumentus pristatys mirusiojo namiškiai. Kapinių prižiūrėtojas tikina šiuo pažadu pasikliovęs. Bet po kelių valandų, pasak jo, net apstulbo, kai prie pagrindinių kapinių vartų velionio artimieji jam atkišo tik pasą ir medicininį išrašą.
A.Gražinskas sako turėjęs visišką teisę laidotuvių dalyvių į kapines neįleisti. Tuo labiau, kad, jo žodžiais, tarp palydinčiųjų atsirado ir tokių, kurie išspręsti konfliktą bandė įvairiausiais grasinimais...
„Per ilgus savo darbo metus esu matęs visokių dalykų. Būna, jog broliai, seserys tarpusavyje susipyksta, nes vienas nori tėvuką laidoti vienur, kitas – kitur. Kartais net policiją prisieina kviesti. Bet kad atvežtų laidoti žmogų nepasirūpinę leidimu, be niekieno žinios išsikastų duobę... To dar nebuvo pasitaikę.
Kas bus, jei visi taip pradės savivaliauti? Suprantu, kad žmones ištiko stresas, tačiau tvarkos bet kokiu atveju reikia laikytis. Šį sykį prisiėmiau visą atsakomybę sau, pagailėjau jų. Sutarėme, jog kitą dieną jie pristatys visus būtinus dokumentus.
Tačiau toks pasitikėjimas – didelė rizika. Yra buvę, kad žmonės prisižada, bet greitai pamiršta. Pavyzdžiui, kartą teko pačiam važiuoti į Palentinį ir ieškoti žmonių, kurie privalėjo pristatyti trūkstamus dokumentus. O jie, pasirodo, jau išvykę į užsienį. Ir kaip po to gali pasitikėti? Tačiau ką daryti, nevažiuos gi laidotuvių procesija atgal į namus“, - sako A.Gražinskas.
Antradienį, po maždaug pusvalandį trukusių „derybų“, velionis Vytautas pagaliau surado amžiną poilsį. Ko gero, šioje nemalonioje situacijoje neverta ieškoti kaltų ar kaltesnių. To, kas nutiko, jau nebepakeisi. Tačiau galbūt daliai žmonių ši istorija taps pamoka, jog būtina kalbėtis, tartis ir net sunkiausiose gyvenimo situacijoje nepamesti blaivaus proto.
Birutė PALIAKIENĖ