Ar valdiško būsto gyventojams viskas turi būti paduota ant lėkštutės?
Gyvenimas be tualeto būsto viduje - vis dar įprastas reiškinys. Redakcijos pagalbos šaukėsi Traksėdyje esančio septynbučio, kuriame įkurdinti socialiniai būstai, gyventojai. Pasak skambinusios moters, jie baigiantys uždusti nuo smarvės, o ką jau kalbėti apie spiečius musių. Šalia namo stovintis lauko tualetas esąs prastas, bet juo neva niekas nesirūpina. Tačiau užsiminus, jog visi gyventojai bendromis jėgomis galėtų patys jį apkuopti, moteris nustebo: juk mums nepriklauso. Jos manymu, tuo pasirūpinti privalo seniūnija.
Sulaukę skambučio dėl tualeto būklės, išskubėjome į Traksėdį. Pirma mintis – žmonėms tikrai reikalinga pagalba, mat prisistatyti nepanorusi moteris tvirtino, jog tokios netvarkos pakęsti nebeįmanoma.
„Smarvė pasibaisėtina, skraido musės. Seniūnė niekuo nesirūpina. Kaip žmonėms gyventi tokiomis sąlygomis? Niekas neatsiunčia jokios mašinos, kuri tualeto turinį ištrauktų. Pažadėjo jį suremontuoti, bet nieko nedaro“, – vieną po kito bėrė žodžius moteris.
Prie daugiabučio sutikome pirmo aukšto gyventoją Antaną. Pasiramsčiuodamas ramentais, jis palydėjo lauko tualeto link.
„Šitame name šeimos su vaikais negyvena, tik suaugę žmonės. Vieną neseniai nuteisė ir uždarė į kalėjimą. Tai dabar liko mažiau. Tualetas nelabai tvarkingas, vandens mes irgi neturime – semiame iš šulinio. Žodžiu, jokių patogumų. Naktį „reikalus“ į kibirus atliekame, rytą išnešame. Nematau didelės problemos – laiku išpylus, jokio kvapo namuose nėra“, – ramiai dėstė Antanas.
Vyriškio teiginių patvirtinti ar paneigti negalime, nes į jo butą neužsukome. Tačiau lauko tualetas šiurpina ir kvapu, ir išvaizda. O šalia „sosto“ padėta Lenino knyga – matyt, tam atvejui, jei kartais kam nors popieriaus pritrūktų...
Traksėdžio seniūnės Reginos Audinytės nuomonė šiuo klausimu - kategoriška: artimiausiu metu niekas nesikeis, nes patys gyventojai nesistengia nė per nago juodymą, o darbų seniūnijos darbininkams ir taip netrūksta.
„Taip, ten yra lauko tualetas. Stengiuosi, kad per sezoną jo turinį ištrauktų bent 3-4 kartus. Tačiau ne sykį darbininkai skambino man ir sakė, jog nedarys nieko, nes tualete esą primestų plastikinių butelių, kurie užkemša ištraukimo žarną. Prašiau žmonių, kad taip nedarytų. Galėtų tuos „bambalius“ surinkti - juk neturi darbo, tai nors tiek prisidėtų. Galų gale ten niekas be jų daugiau ir nesilanko, vadinasi, patys ir priteršia. Bet nė vienas nė karto nesiteikė ateiti. Ką čia slėpti: suradau kaime vyriškį, daviau jam porą eurų, jis ir ištraukė“, – sakė seniūnė.
Ji patikino, jog tualetas vis tik bus suremontuotas. Betoniniai žiedai jau užsakyti, ketinama nupirkti ir lentų išvietei atnaujinti. Tačiau skubių pokyčių gyventojai neturėtų tikėtis.
„Dabar toks metas, kai darbas darbą gena. Tad visi seniūnijos darbuotojai yra labai užimti. Manau, tualeto remonto galėsime imtis tik rudeniop.
Tačiau kaime yra ir daugiau žmonių, kurie naudojasi lauko tualetais, ir visi jie patys rūpinasi, kad būtų tvarkingi, švarūs. O šio namo gyventojai dėl savo gerovės nelinkę pajudinti nė piršto. Nukrito pora plytelių nuo sienos – skambina seniūnei. Prireikė perklijuoti tapetus – skambina seniūnei. Ką aš turiu sakyti kitiems gyventojams? Kodėl jiems niekas nėra duodama?“ – socialinio būsto gyventojų vangumu piktinosi seniūnė.
Deja, belieka jai tik pritarti.
„Jie neturi darbo, per dienas geria. Traksėdžio seniūnijoje būtent šiuo adresu būna daugiausiai policijos iškvietimų. Nė vienas iš čia gyvenančiųjų negauna socialinių pašalpų. To priežastis paprasta: už jas reikia atidirbti. Tačiau dirbti jie nenori. Kartais pašalpa skiriama, nuperkant būtiniausių prekių. Tai kelia dar didesnį pasipiktinimą, nes socialinė darbuotoja tikrai nepirks nei cigarečių, nei alkoholio“, – aiškino seniūnė.
Internetinis naujienų portalas www.grynas.lt 2015 m. sudarė Lietuvos kanalizacijos žemėlapį. Remiantis juo, tuomet Šilalės rajone 24,4 proc. gyventojų gyveno be kanalizacijos. Vieniems pigiau tvarkyti nuotekas patiems, kiti ir taip vos suduria galą su galu.
Ir vis dėlto: ar seniūnė privalo iš mokesčių mokėtojų pinigų tvarkyti socialinio būsto gyventojų išvietę?
Morta MIKUTYTĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.