Šienligė užklumpa įvairaus amžiaus žmones

Nenustebkite, jei netikėtai pajutote alergijos žieda­dulkėms požymius: varva nosis, peršti akis, pa­bur­ks­ta gerklė. Geriau paskubėkite išsiaiškinti, koks aler­genas tai sukėlė. Padėti gali kraujo tyrimas.

Pražydusių augalų žiedadulkės neleidžia džiaugtis pavasariu net apie 20–30 proc. gyventojų. Juos vargina alerginė liga – šienligė. Alerginę reakciją sukelia iškreiptas imuniteto atsakas į svetimas medžiagas – alergenus.

Šienligė gali prasidėti bet kuriame amžiuje. Įkvėpęs aler­giją sukeliančių žiedadulkių, žmogus suserga per 5–15 minučių. Tačiau šienligė gali užklupti ne tik staiga. Ji vystosi ir palaipsniui. Pastebėta, kad alergijai yra jautresni žmonės, vaikystėje sirgę atopiniu dermatitu ar astma.

Dauguma alergiškų pa­cien­tų yra nepakantūs kelioms augalų rūšims. Kai kam šienligės sezonas gali tęstis ir iki rudens. Todėl susirūpinkite, jei kasmet, šiltojo sezono laiku, pasikartoja peršalimą primenantys požymiai.

Įtarus šienligę, reikia sku­bėti pas alergologą. Dabar nustatyti alergenus galima daug lengviau, atlie­kant krau­jo tyrimą. Lietu­vos specialistų sudarytose įkvepiamų alergenų paletėse daugiausiai dėmesio ski­riama medžių, žolių bei javų žiedadulkėms. Be to, į jas įtraukti ir kiti alergenai: chrizantemų, rožių, hiacintų ir tulpių žiedadulkės, namų erkutės, grybeliai bei kt. Maisto alergenus irgi gali atskleisti kraujo tyrimai.

Sužinojus savo alergijos kaltininką, geriausia vengti su juo bet kokio kontakto. Antra išeitis – gerti vaistus, rinktis imunoterapiją, naudoti kitas terapines priemones. Negydoma šienligė gali paskatinti dar rimtesnius su­­sirgimus.

AKCIJA! Su didele nuolaida alergijos tyrimus Jums atliks „Medicina practica“ laboratorijoje Šilalės ligoninėje (Vytauto Didžiojo g. 19, tel. (8-449) 4-67-63). Iš anksto registruotis nereikia. Akcija vyksta iki gegužės pabaigos. Interneto svetainė: www.medicinapractica.lt.