Siekiant užkirsti kelią tuberkuliozei
Per Lietuvą nuvilnijus žiniai apie tuberkuliozės išplitimą mokyklose, kai moksleiviai galimai užsikrėtė nuo pedagogų, sirgusių atviros formos tuberkulioze, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Tauragės departamento Šilalės skyriaus specialistai sveikatos apsaugos ministro pavedimu atliko neplaninius patikrinimus trijose rajono mokyklose. Atsitiktine tvarka buvo pasirinktos Upynos Stasio Girėno, Žadeikių pagrindinė bei Dariaus ir Girėno progimnazija.
Operatyviosios kontrolės metu patikrintos 125 mokytojų asmens medicininės knygelės. Visi buvo pasitikrinę sveikatą nustatyta tvarka. Pažymėtina, kad LR Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarime Nr. 544 „Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, sąrašo bei šių darbuotojų sveikatos tikrinimosi tvarkos patvirtinimo“ 3 punkte yra nustatyta, jog darbuotojai, dirbantys vaikų (iki 18 m.) mokymo, ugdymo ir auklėjimo srityje, gali dirbti tik iš anksto pasitikrinę bei vėliau periodiškai besitikrinantys, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis.
Vėliau pedagogų profilaktinio sveikatos tikrinimo eiga vertinta asmens sveikatos priežiūros įstaigose: Šilalės pirminės sveikatos priežiūros centre, UAB „Šilalės šeimos gydytojo praktika“, Laukuvos bei Kvėdarnos ambulatorijose. Iš atrinktų devynių asmenų rentgenologinis tyrimas per metus buvo atliktas tik dviems, bendras kraujo tyrimas – trims mokytojams. Vykdant periodinius sveikatos tikrinimus, šeimos medicinos paslaugas teikiantis gydytojas, esant indikacijų (bendras silpnumas, ilgai trunkantis kosulys, subfebrili temperatūra, apetito stoka, svorio kritimas), turi paskirti krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą. Jis rekomenduojamas Pasaulio sveikatos organizacijos tuberkuliozės profilaktikai vykdyti bei padeda anksti diagnozuoti ne tik tuberkuliozę, bet ir plaučių vėžį, plaučių uždegimą.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai atvira plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Šios bakterijos ore gali išlikti kelias valandas, priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Žmogus, įkvėpęs mikobakterijomis užteršto oro, gali užsikrėsti, tačiau dar nėra sergantis tuberkulioze. Užsikrėtę asmenys savo organizme turi tuberkuliozės mikobakterijų, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia ligai būdingi požymiai, ir žmogus neplatina jos sukėlėjų. Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusiųjų (5-10 proc.) gali susirgti arba suserga tuberkulioze.
Sergančių atvira tuberkulioze žmonių organizme bakterijos dauginasi aktyviai, jiems pasireiškia ligai būdingi simptomai, kosėdami jie platina užkratą. Šia liga dažniausiai užsikrečiama, jei yra kasdienis artimas sąlytis su sergančiais asmenimis gyvenamojoje aplinkoje, darbe, kitose įstaigose.
Tuberkuliozės mikobakterijų platinimo tikimybė sumažėja, jeigu atvira plaučių tuberkulioze sergantis ligonis laikosi asmeninės higienos: dėvi medicininę kaukę, kosėdamas vienkartine nosine prisidengia burną, nosį, nespjaudo ant grindų, dažnai plauna rankas ar naudoja rankų dezinfekantą. Asmenims, kontaktuojantiems su sergančiuoju, kurio diagnozė patvirtinta medicinos įstaigoje, rekomenduojama ilgai nebūti su juo uždaroje patalpoje, kruopščiai plauti rankas, nesinaudoti ligonio daiktais, užsidėti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes, reguliariai ir kuo dažniau vėdinti visas patalpas, švariai valyti aplinkos paviršius, atidžiai stebėti savo bei vaikų sveikatos būklę.
Jolanta PETROKIENĖ, NVSC Tauragės departamento Šilalės skyriaus vyriausioji specialistė