Depresija po gimdymo būna ne tik moterims?

Psichologė V. Bartkutė-Vyšniauskienė ragino pirmiausia nesitikėti tobulumo ir atminti, kad auginant vaikelį bus ir gerų, ir blogų dienų  Monikos Požerskytės nuotr.  Psichologė V. Bartkutė-Vyšniauskienė ragino pirmiausia nesitikėti tobulumo ir atminti, kad auginant vaikelį bus ir gerų, ir blogų dienų Monikos Požerskytės nuotr. 

Kūdikio gimimas dažniausiai yra siejamas su begali­niu džiaugsmu, nuostabaus gyvenimo etapo pradžia ir nuoširdžiais artimųjų sveikinimais. Tačiau ką daryti, jei naujas šeimos narys mamos ar tėčio visai nedžiugina, kelia negatyvias mintis ir jausmus? 

Psichologė, kognityvinės elgesio terapijos praktikė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė pirmiausia pataria stebėti save – jei itin stiprios nuotaikų kaitos ir bloga savijauta tęsiasi ilgiau nei 4–6 savaites po gimdymo, tai signalizuoja apie pogimdyvinę depresiją. 

Patiria motinystės melancholiją 

Psichologės V. Bartkutės-Vyš­niauskienės teigimu, neretai depresija po gimdymo būna painiojama su motinystės me­lancholija. 

„Iki 80,8 proc. moterų po gimdymo jaučia motinystės melancholiją, kurią lemia stai­gūs hormonų pokyčiai bei pasikeitusios gyvenimo ap­lin­kybės. Tokiai būsenai bū­din­gas liūdesys, nesaugumas, bai­mė ir panašūs jausmai, tačiau jie nėra ilgalaikiai ir taip stip­riai išreikšti, kaip depresijos po gimdymo atveju“, – aiškino psichologė.  

Paprastai motinystės melancholija trunka apie dvi savaites, kol susinormalizuoja hormonų lygiai ir moteris atsigauna fiziškai bei emociškai, pripranta prie savo naujų pa­reigų, įgauna pasitikėjimo savimi. 

Ne tik moterims, bet ir vyrams

Anot specialistės, depresijos po gimdymo atveju patiriami itin stiprūs emocijų svyravimai, kurie gali paveikti mamos gebėjimą pasirūpinti savimi ir savo vaiku. 

Iki 19,2 proc. mamų diag­nozuojama pogimdyvinė dep­resija dažniausiai pasireiškia per keturias savaites po gimdymo, tačiau gali ir per ilgesnį laiką – per pirmuosius šešis mėnesius ar net pirmuosius metus po gimdymo.

„Jei praėjus mažiausiai 4–6 savaitėms po gimdymo moteris vis dar nieko nenori, atsiriboja nuo partnerio, yra depresyvios nuotaikos, liūdna, daug verkia, nejaučia vaikui jausmų ar priešingai – net stiprų atstūmimą, pyktį, beviltiškumą, išsekimą, nesugeba susikaupti, jaučia ilgalaikį nerimą, nesaugumą, kaltę, gėdą, valgo per mažai arba per daug – tai gali būti pogimdyvinės depresijos simptomai“, – sakė psichologė. 

Specialistė pabrėžė, jog dep­resija po vaiko gimimo gali pasireikšti ir vyrams: „Nors gali atrodyti keistai – juk didžiulį fizinį ir emocinį krūvį gimdydama patyrė moteris, o ne vyras. Tačiau šalia esantys partneriai taip pat susiduria su milžinišku gyvenimo pokyčiu, jaučia nežinomybę, baimę, atsakomybę, kad dabar turi būti šeimos galva ir visais pasirūpinti“. 

Ragina suprasti – tobulų tėvų nebūna 

Šiais laikais daugelis tėvų yra linkę į perfekcionizmą – nori būti idealūs tėvai, partneriai, viską daryti teisingai. Bet ne­retai šeimoje gimęs pirmas vai­kas tą idilę „sudaužo“ – tėvai pa­mato realybę, kad viskas iš tiesų nėra taip paprasta ir leng­va, susiduria su itin dideliu emociniu bei psichologiniu i­š­bandymu. 

„Dažnai pirmagimio tėvai gal­voja: ar aš tikrai viską teisingai darau? Ar esu pakankamai gera mama? Ar esu geras tėtis? Ar tikrai niekuo nepakenksiu sa­vo vaikui? Ką dar galėčiau padaryti, kad tik viskas būtų to­bulai? Tačiau labai svarbu suprasti, jog tobulų tėvų nebū­na. Au­ginant vaikelį bus visko – ir geresnių, ir blogesnių dienų bei naktų. Tai suprantant galima adekvačiau vertin­ti iškilusius sunkumus, pokyčius, stengtis „šaltesniu protu“ į viską reaguoti bei priprasti prie pasikeitusio gyvenimo“, – sakė psichologė V. Bartkutė-Vyš­niaus­­­kienė. 

Kreiptis pagalbos – po dviejų savaičių

Specialistė atkreipė dėmesį, kad abu tėvai turėtų atsakingai stebėti savo ir partnerio savijautą, emocijas. 

„Jei apatiška būsena tęsiasi jau dvi savaites, reikėtų nedelsti ir kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos priežiūros specialistus, kurie padės išsiaiškinti tik­rąsias tokios būsenos priežastis, patars, kaip elgtis, kad jaustumėtės geriau, jei prireiks – skirs medikamentinį gydymą, jog situacija neblogėtų“, – teigė psichologė. 

Pasak jos, kompe­tentingas specia­lis­tas per pirmas konsultacijas pamato, ar žmogus gebės pats suvaldyti tam tikras situacijas ir ar jam neprireiks vaistų, ar priešingai – jo nervinė sistema ir hormonai yra taip stipriai išbalansavę visą kūną, kad žmogus yra nepajėgus valdyti savo minčių bei emocijų, priimti sprendimų, tinkamai pasirūpinti vaiku. 

„Mano patirtis rodo, jog dažnai medikamentinio gydymo neprireikia. Viso ko pagrindas yra savęs ir savo minčių pri­ėmimas. Nereikia jausti kaltės ar gėdos dėl to, kad nesate laimingi dėl atsiradusio naujo šeimos nario. Tai nereiškia, kad esate blogi tėvai. Tiesiog reikia daugiau laiko, kol priimsite naujas savo gyvenimo aplinkybes“, – pažymėjo V. Bartkutė-Vyšniauskienė.

Kaip padėti sau ar artimajam? 

Negydoma depresija po gimdymo gali sukelti rimtą pavojų tėvams ir mažyliui, todėl svarbu žinoti pagrindinius žingsnius, kaip sau padėti. 

Patariama daugiau laiko pra­leisti gryname ore, vaikščioti, sveikai ir subalansuotai mai­tintis, stengiantis išvengti ko­feino ar kitų dirginančių me­džiagų, dažniau bendrauti su artimaisiais ir draugais, steng­tis miegoti tuo pačiu me­tu, kai miega mažylis, kad pail­sėtumėte. 

Aplinkiniai žmonės raginami nelikti abejingi – pasidomėti, galbūt naujiesiems tėvams reikalinga pagalba, laiko leidimas drauge, išklausymas ar poilsis nuo mažylio priežiūros. 

„Galbūt tėvai nori išeiti dviese vakarienės ar tiesiog išsimiegoti, todėl būsite nuostabūs artimieji, jei suteiksite jiems tokią galimybę ir bent kelias valandas prižiūrėsite jų mažylį. Taip pat svarbu suprasti ir tėvų poreikį likti vieniems su savo šeima, todėl kviečiu paklausti, pasiūly­ti sa­vo pagalbą, bet suteikti erd­vę tėvams ją priimti ar jos at­sisakyti“, – teigė psichologė V. Bart­kutė-Vyšniauskienė. 

Daugiau informacijos apie depresiją po gimdymo, simptomus ir prieinamos profesionalios pagalbos galimybes galima rasti interneto svetainėje www.pagalbasau.lt. 

 

Atnaujinta Penktadienis, 30 birželio 2023 08:22