Kas žiemą kenkia sąnariams?

J. Eidžiūnienė J. Eidžiūnienė

Žiemą vengiame šalčio, tad stengiamės kuo mažiau būti lauke, ilgiau sėdime biure ar namuose. Gydytojai įspėja, jog, nors sveikiems sąnariams temperatūros pokyčiai ne tokie pavojingi, šaltis gali paskatinti jų ligas.

„Ilgai būnant lauke, kai šalta, ar šaltose patalpose, nepakankamai šiltai apsirengus, sušalus kojas, pasekmių kartais sulaukiama ne iš karto, todėl atrodo, jog problemų išvengiama. Pavyzdžiui, esant degeneraciniams pakitimams bei uždegiminiams art­ritams, šaltis gali provokuoti sąnario skausmą. To priežastis – dėl šalčio sulėtėjusi sąnario srities kraujotaka, kuri lemia sumažėjusią kremzlės mitybą, deguonies patekimą į ją“, – teigia gydytoja reumatologė Jūratė Ei­džiūnienė.

Nuo sąnarių skausmo kenčiantys žmonės nelaukia šaltų ir drėgnų dienų. Jiems net nereikia žiūrėti į termomet­rą, nes, pajutęs darganą, kūnas iškart reaguoja. Būtent tuomet gelia sąnarius, jie patinsta. Todėl tokiomis dienomis nereikėtų ilgai būti lauke, patartina šilčiau apsirengti, mūvėti pirštines, kojines bei šiltus batus. Mėgstantys džiaugtis žiemos pramogomis ar dirbti lauke šaltymečiu turi pasisaugoti. Žmonėms, jaučiantiems maudimą po didelio fizinio krūvio ar keičiantis orams, derėtų iš karto kreiptis į medikus.

Anot gydytojos, labiausiai apkraunami kelio ar klubų sąnariai, todėl jie greičiau­siai ir susidėvi. Ilgai nejudant, sąnariai sustingsta, tad neišsiskiria ir kremzlei sutepti reikalingas skystis. No­rint išsaugoti sveikus sąnarius, patariama mankštintis, vaikščioti su šiaurietiškomis laz­domis arba atlikti bent kelis pratimus (tempimo, jė­gos, stip­rinančius, toni­zuo­jan­čius). Prieš pradedant sportuoti, reikėtų padary­ti apšilimą, prieš mankštą skaudamus sąnarius sušildyti po šiltu dušu ar patrinti šiltu rankšluosčiu. Mankštinantis svarbiausia nepersistengti. Žmonėms, kuriems skauda sąnarius ar jie serga kitomis ko­jų ligomis, nerekomenduojama bėgioti, atlikti greitų bei staigių aerobikos pratimų. Sergantiesiems osteoartritu naudinga sportuoti vandenyje.

Tačiau gydytoja sako, jog žiemą darbe ar namuose praleisti daug laiko visiškai nejudant, taip pat nėra gerai. Visą darbo dieną tiek stovėti, tiek sėdėti yra žalinga, mat žmogui svarbu tinkamai suderinti fizinę apkrovą su poilsiu. Tad kokį darbą bedirbtumėte, išnaudokite trumpas pertraukėles leng­voms mankštoms, jomis pa­įvairinkite kasdienybę namuo­se: pavaikščiokite, atlikite rau­­­menų tempimo pratimus, pasukiokite liemenį, pečius, riešus, išeikite įkvėpti gryno oro.

Po varginančios dienos pajutus nežymų maudimą sąna­riuose, gydytoja siūlo ne grieb­tis vaistų, o įsiklausy­ti į or­ganizmo signalus. Skau­da­mas vietas galima patepti sąnariams skirtu geliu, kuris ne tik malšina nemalonius pojū­čius, bet ir mažina sąnarių trin­tį, gerina kremzlės kokybę bei juose esantį sinovinį skys­tį.

Marius GOROCHOVSKIS

Atnaujinta Antradienis, 24 sausio 2017 09:25