Niežtintis ir perštintis susirgimas

Tyrimai rodo, kad apie 30 proc. moterų bent kartą gy­venime yra sirgusios šlapimo pūslės uždegimu. Ši liga, pasireiškianti perštėjimu ir deginimu pilvo apačioje, sezono nesirenka: sergama tiek šaltuoju metų laiku, tiek vasarą.

Šlapimo pūslės uždegimas dažniausiai kamuoja mo­teris. Pasigavus šią infekciją, daugumai dailiosios lyties atstovių liga pasikartoja, smarkiau peršalus ar nusilpus imunitetui. Kaip elgtis, jog bjaurūs pojūčiai praeitų kuo greičiau?

Natūralūs gydymo metodai

Nuo šlapimo pūslės užde­gimo tinka įvairios arbatos: bruknių, spanguolių, meš­ka­uogių. Šias uogas galima valgyti ir žalias, sutrynus su medumi ar šaukšteliu cukraus. Taip pat padeda ir išvardintų uogų sultys. Jose esančios medžiagos dezinfekuoja šlapimo takus ir leidžia greičiau atsikratyti nemalonių pojūčių. Be to, jose gausu vitamino C, padedančio kovoti su uždegimu.

Skausmui malšinti galima naudoti garų voneles arba šilta pūsle šildyti apatinę pilvo dalį. Tačiau toks gydymas turėtų apsiriboti 15 min. per dieną, o vanduo ir garai neturi būti per aukštos temperatūros. Ilgas gulėjimas vonioje gali būti ir uždegimo priežastimi, nes kyla rizika į šlapimo pūslę patekti bakterijoms.

Sergama nepriklausomai nuo sezono 

Ne kiekvienas šlapimo pūslės uždegimas išgydomas arbatomis ir šiltais kompresais. Ginekologas Mindaugas Balnys įspėja, kad, jeigu, jais gydantis, per kelias dienas si­tuacija negerėja, būtina kreiptis į specialistus, kurie atliktų tyrimus bei paskirtų gydymą.

„Infekcija gali išplisti, apimti inkstus, peraugti į inkstų geldelių uždegimą, kurį lydi aukšta temperatūra, skausmai. Ypač pavojingas šlapimo pūslės uždegimas yra nėščiosioms. Todėl svarbu gydytojo skirtus vaistus vartoti visą gydymo kursą. Kitu atveju infekcija gali atsikartoti, ir gydymas tada trunka net ke­letą mėnesių“, - įspėja gyd. M. Balnys.

Vaistininkų dažnai klausiama, ar, pasikartojus uždegimui, galima vartoti anksčiau gydytojo skirtus antibiotikus. 

„Jeigu žmogus yra įsitikinęs, kad tai ta pati liga, vartoti likusius antibiotikus galima, tačiau nepatartina. Užsilikusio kiekio dažnai neužtenka kokybiškam gydymui, tad, nors simptomai gali pagerėti arba net kuriam laikui išnykti, negalavimas nebus įveiktas, ir bakterijos gali įgauti atsparumą, o tai yra labai pavojinga. Tokiu atveju uždegimas grįžtų dar stipresnis, o gy­dymas būtų gerokai sunkesnis“, – sako vaistininkė Jūratė Vitkauskaitė.

Pasak gyd. M. Balnio, šlapimo pūslės uždegimas neturi sezoniškumo – juo sergama visus metus. Beje, nors ši liga dažniausiai asocijuojasi su moterimis, ja taip pat gali sirgti ir vyrai.

Išprovokuoja ir netinkami įklotai 

Kaip ir visos ligos, šlapimo pūslės uždegimas labiausiai „kimba“ tuomet, kai nusilpsta imuninė sistema. Ginekologas akcentuoja, kad peršalimas ar sėdėjimas ant šaltos žemės retai būna pirmine susirgimo priežastimi.

„Dažniausiai šlapimo pūslės uždegimą lemia infekcijos patekimas iš makšties arba tarpvietės. Sėdėjimas ant žemės, imuniteto nusilpimas ligą gali paskatinti bei pasunkinti“, - sako gyd. M. Balnys.

Mediko nuomone, imuniteto stiprinimas, sveika gyvensena, pakankamas skysčių vartojimas ir nuo šlapimo pūslės uždegimo yra puiki apsauga.

Kitas svarbus aspektas – tinkama higiena. Higieniniai įklotai su kvapais ar nenatūraliais priedais taip pat gali išprovokuoti uždegimą. Jeigu organizmas yra jautresnis, patartina ieškoti kuo natūralesnės sudėties įklotų, mūvėti tik medvilninius apatinius. Jei uždegimas kartojasi labai dažnai, kaip prevencinę priemonę galima naudoti probiotikus – gerąsias bakterijas.

Jurgita ŠAPĖNAITĖ