Krikščionybės niekintojas išgirdo teismo nuosprendį
„Šilalės artojo“ skaitytojai turėtų atsiminti prieš keletą metų kilusį skandalą, kai ant Laukuvos seniūnijoje stūksančio Burbiškių piliakalnio buvo rastas lyg nukirstas, lyg nuverstas kryžius. Šventvagiškas nusikaltimas krito ant palangiškio verslininko Vaido Želvio pečių, kurį išdavė internete publikuotos kryžiaus griovimą vaizduojančios nuotraukos. Prieš pat Velykas šioje istorijoje pagaliau sudėlioti visi taškai. Kovo 23 d. vykusiame posėdyje teismas pripažino vyriškį kaltu dėl religinės nesantaikos kurstymo. Tačiau įrodymų dėl kryžiaus išniekinimo pritrūko.
Išdavė „Facebook‘as“
Šilalės rajono apylinkės teisme praėjusią savaitę išnagrinėta baudžiamoji byla, kurioje palangiškis V.Želvys kaltinamas viešu tyčiojimusi iš krikščionių, šios religijos niekinimu, neapykantos skatinimu. Įtarimai vyrui krito ne vien dėl incidento Burbiškiuose, bet ir dėl galybės viešojoje erdvėje paskleistų komentarų, fotonuotraukų bei radikalių pasisakymų.
Ši istorija ir gana nemažas sambrūzdis visuomenėje prasidėjo dar 2012 metais, kuomet socialiniame tinklalapyje „Facebook“ buvo pastebėtos šokiruojančio turinio V.Želvio publikuotos nuotraukos su komentarais. Laisvu nuo bet kokio tikėjimo prisistatantis vyras krikščionybę vadino zombių ir vampyrų religija, katalikus – kanibalais, dvasininkus – pedofilais, homoseksualais, satanistais ir svaidėsi kitokiais pasisakymais bei nuotraukomis, žeidžiančiomis tikinčiuosius.
Pavyzdžiui, po viena iš savo įkeltų fotografijų, vaizduojančių kryžių, V.Želvys rašė: „Kaip Jums tai patinka. Zombių ir vampyrų religija“! Po kita, kurioje matyti prie kruvino moters lavono stovintys vyskupai, rėžė: „Kanibalai katalikai – ėda dievo kūną ir geria dievo kraują“. Ir tai – dar tikrai ne visa V.Želvio „išmintis“. Jam iškeltoje baudžiamojoje byloje dominuoja ir daugiau radikalių vaizdų bei nuomonių. V.Želvys dalijosi nuotraukomis, kuriose vaizduojamos nukryžiavimo scenos, dvasininkai, moteris, vienoje rankoje laikanti kirvį, kitoje – kruviną kiaulės galvą bei panašiai. Tokio turinio fotografijas palydėdavo kandūs, įžeidūs, sarkastiški komentarai. Šokiruojančius vaizdus, tarp jų – ir fotomontažą su kertamu kryžiumi - pastebėjusi Vyskupų konferencija kreipėsi į Klaipėdos apylinkės prokuratūrą.
Kryžius nuvirto pats?
Šilalės rajono apylinkės teisme prieš posėdį pakalbintas V.Želvys prisiekinėjo jokio kryžiaus Burbiškių piliakalnyje nekirtęs ir nevertęs. Esą nuotraukas su vyru, panašiu į jį, sumontuoti ir į jo „Facebook“ paskyrą galėjo įkelti bet kas. O kryžius, anot palangiškio, neatlaikęs vėjo, neva nuvirtęs pats.
Byloje nustatyta, jog 2012-aisiais grupelė entuziastų, tarp kurių buvo ir V.Želvys, susiorganizavo ekskursiją po Žemaitijos piliakalnius, šventvietes. Kelionės metu lankytasi ir Šilalės rajone. Tiriant bylos aplinkybes, paaiškėjo, kad išvykoje palangiškis ne kartą buvo atsiskyręs nuo grupės, pradingdavo keliasdešimčiai minučių. Manyta, jog būtent tada vyriškis ir galėjo išniekinti ant Burbiškių piliakalnio stovėjusį krikščionybės simbolį. Tačiau bylai pasiekus teismą, posėdyje liudytojai tikino, kad nieko panašaus nebuvę: esą nepasigesta nei bendražygio, nei kelionėje turėto kirvio.
Nesurinkus objektyvių įrodymų dėl V.Želvio kaltės, jis dėl šio nusikaltimo padarymo buvo išteisintas. Šilalės rajono apylinkės teismo teisėjas Osvaldas Briedis V.Želvį pripažino kaltu tik dėl jo išsireiškimų virtualioje erdvėje ir už tyčiojimąsi iš krikščionių bendruomenės, jos vertybių, tradicijų, religijos niekinimą paskyrė 1506,4 eurų baudą.
Paskirta bausmė – pakankamai švelni, nes dėl sistemingo ir viešo tyčiojimosi iš religijos, jos niekinimo, neapykantos skatinimo, kurstymo žeminti žmonių grupes dėl tikėjimo Lietuvos Respublikos Baudžiamajame kodekse yra numatytas laisvės atėmimas net iki 3 metų. Teismas, atsižvelgęs į tai, kad V.Želvys dirba, nusikalto pirmą kartą, realios laisvės atėmimo bausmės neskyrė.
Palangiškis savo kaltės nepripažino. Jis aiškino, jog tokią informaciją skelbęs švietėjiškais tikslais, siekdamas atskleisti ir teigiamas, ir neigiamas religijų puses.
Šilalės apylinkės teismo nuosprendis per 20 dienų dar gali būti apskųstas aukštesnės instancijos teismui.
Birutė PALIAKIENĖ