„Greitoji“ priversta važinėti zigzagais
Kovo pabaigoje savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto nariams ataskaitą pateikusi UAB „Ambulansas“ Šilalės greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė Loreta Kalnikaitė išvardijo daugybę problemų, trukdančių medikams skubėti pas ligonius. Kai lemia minutės, svarbi tampa ne tik gydytojų kompetencija, bet net ir aplinkinių supratingumas.
Skuba rizikuodami gyvybe
Teritorinės ligonių kasos Greitosios pagalbos stotims finansavimą skirsto pagal gyventojų skaičių. Kadangi jų nuolat mažėja, tai ir lėšų greitajai pagalbai teikti nedaugėja - dabar Šilalėje dirba vos dvi greitosios pagalbos brigados. Gyventojų skaičiaus statistika stoties vadovei kelia nemažai klausimų, nes Registrų centro bei Finansų ministerijos duomenys skiriasi. Pasak L.Kalnikaitės, jei Teritorinė ligonių kasa naudotųsi ta pačia statistika, pagal kurią sudaromas rajono biudžetas, finansavimas būtų šiek tiek didesnis.
„Gyventojų mažėja, bet susirgimų ir pervežimų daugėja. Ypač - jei palygintume su 2009 metais, kai Šilalės ligoninėje dar nebuvo prasidėjusi restruktūrizacija“, - neslėpė L.Kalnikaitė.
Patys priimdami iškvietimus, daug metų tą patį darbą dirbantys medikai žinojo, kokiame kaime kuris gyventojas kokiu sveikatos sutrikimu skundžiasi, tad kartais iškvietimą pakeisdavo konsultacija. Dabar „greitoji“ skuba į visus iškvietimus, nes valdymą perėmus centrinei dispečerinei, gydytojai net nežino, pas ką važiuoja. L.Kalnikaitė įvardijo daugybę problemų, trukdančių greitai patekti pas ligonį.
Pasak stoties direktorės, gerus darbo rezultatus Ligonių kasos užskaito tik tuomet, kai į 80 proc. iškvietimų kaime Greitosios pagalbos stoties medikams pavyksta nuvažiuoti per 25 minutes, o mieste - per 15 minučių. Įvykdyti tokį reikalavimą kaimiškų rajonų darbuotojams ir gauti paskatinamąjį finansavimą, L.Kalnikaitės tvirtinimu, praktiškai neįmanoma.
Insultą ar infarktą patyrusius ligonius į klasterine vadinamą Klaipėdos jūrininkų ligoninę greitosios pagalbos medikai iš namų turi pristatyti per dvi valandas.
„Didžiuosiuose miestuose per 15 minučių ligonį gali nuvežti į bet kurią ligoninę. Mes vežame 45 minutes, tačiau ypatingai rizikuodami, visiems aplinkiniams sukeldami didžiulį pavojų. Kol bus mažinamas brigadų skaičius, geresnių rezultatų kaimiškų rajonų medikai niekada nepasieks“, - įsitikinusi Šilalės greitosios medicinos pagalbos stoties vadovė.
Nuvykę į kaimus, medikai gaišta laiką ieškodami nurodytų gatvių ir namų numerių, nors ant daugelio namų jų nėra, o viena gatvė tęsiasi per kelis kaimus. Skubėdami net su įjungtomis sirenomis bei šviesomis turi saugotis kitų automobilių, nes retai kuris vairuotojas „greitajai“ duoda kelią.
„Žmonės nekreipia dėmesio nei į švyturėlius, nei į garsinius signalus, nors patys, kai atsitinka nelaimė, reikalauja, jog atvažiuotume kuo greičiau“, - liūdnai konstatavo L.Kalnikaitė.
Prisiminkime numerį 033
Anot direktorės, visi šeimos gydytojai turėtų savo pacientams įkalti į galvas, kad, ištikus bėdai, skambintų numeriu 033. Jis veikia visuose mobiliuosiuose tinkluose. Nes pasirinkus išpopuliarintą Bendrojo pagalbos centro numerį 112, sugaištamas labai brangus laikas, mat jo operatoriai perduoda informaciją Greitosios medicinos pagalbos centrui tik kritiniais atvejais. Kitais kartais jie tik suteikia informaciją.
„Numeriu 112 skambinti galima tuomet, kai reikia policijos ar ugniagesių pagalbos. Pamokykite žmones, jog ramiai atsakinėtų į visus dispečerių užduodamus klausimus. Nuo to, kiek klausinėja, išvykimas į iškvietimą nepriklauso - jei paaiškėja, kad, pavyzdžiui, žmogus yra be sąmonės, „greitoji“ iškart išvažiuoja. Iškvietimą priima ir pagalbą išsiunčia skirtingi darbuotojai, informacija jiems perduodama algoritmais elektroninėje erdvėje, dėl to būtina greitai bei ramiai atsakinėti į klausimus“, - aiškino L.Kalnikaitė.
Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė apmaudžiai pasakojo, ką reiškia „vadovavimas iš centro“. Išvykusi pas ligonį, greitosios pagalbos medikų brigada nežino, kur kviečiami jų kolegos, todėl dažnai būna, kad abi brigados važiuoja į gretimus kaimus. Pasitaiko, pasak L.Kalnikaitės, jog, įsukus į ligonio kiemą, brigada atšaukiama ir išsiunčiama į kitą rajono pakraštį, o iš ten vėl grįžta atgal.
„Centrinėje pajėgų valdymo dispečerinėje darbuotojai nežino rajono geografijos ir siuntinėja mus iš vieno krašto į kitą. Dėl to ir važinėjame zigzagais“, - teigė Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė.
Per parą „greitosios“ automobilis sukaria maždaug 1000 kilometrų. L.Kalnikaitė pripažino, jog jei anksčiau automobilius keitė kas penkeri metai, tai dabar nori nenori tą reikia daryti po trijų.
Prašė taupyti pinigus
Savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje dalyvavę privačių sveikatos priežiūros įstaigų vadovai klausė Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorės, kodėl visus ligonius greitosios pagalbos medikai veža į Šilalės ligoninės priėmimą, kuriam už suteiktą pagalbą įstaigos, prie kurių yra prisirašę ligoniai, turi sumokėti.
Šeimos gydytojai mano, kad „greitosios“ darbuotojai galėtų suleisti vaistų ir palikti „drebančius alkoholikus“ namuose, nes kitą dieną jie vis tiek ateina į ambulatoriją.
„Ar mirs, ar gyvens - koks skirtumas? Buvo du su kraujo spaudimu. Nuvežė, suleido vaistų - rytoj jau ateis pas mane. „Greitoji“ turėtų „biški“ daugiau pirmos pagalbos suteikti namuose, o ne visus vežti į ligoninę“, - su gydytojo etika prasilenkiantį pasiūlymą išreiškė pinigus taupyti suinteresuota vienos kaimo ambulatorijos vadovė.
L.Kalnikaitė užtikrino, jog be būtino reikalo į ligoninę nė vieno negabena, nors žmonės dažnai tam jau būna susiruošę.
„Visų nevežame, bet ligoniai ir mums, ir priėmime, ir jums aiškina visiškai kitaip. Mūsų medikai tikrai nerizikuoja palikti paciento namuose, jei kyla bent menkiausias įtarimas. Turime praktikos, kai, vežant į ligoninę dar palyginti jaunus žmones, atsiranda insulto požymių. Mes privalome skubiai keisti kryptį ir pristatyti ligonį į Klaipėdą. Tokiais atvejais reikia tik dėkoti darbuotojams už supratingumą, kad nepaliko tokių ligonių namuose“, - „taupiems“ kolegoms aiškino L.Kalnikaitė.
„Paskaičiavus statistiškai, kažin koks procentas būtų: daugiau tų, kuriems išsivystė insultas, ar be reikalo nuvežtų ir paleistų į namus. Būtų labai didelis skirtumas“, - ciniškai komentavo nejauna gydytoja.
Kolegos ją sudraudė: „Geriau dešimt nuvežti be reikalo nei vieną palikti numirti“...
Vis dėlto sveikatos priežiūros įstaigų vadovai pripažino, kad Šilalės greitosios pagalbos stoties medikai dirba gerai. L.Kalnikaitė pasidžiaugė, jog visi darbuotojai rūpinasi savo kvalifikacija, domisi naujovėmis ir, kiek įmanoma, atlaiko kasdien darbe patiriamą psichologinę įtampą.
Daiva BARTKIENĖ