Kariuomenėje verda gyvenimas: su džiugesiu, viltimi ir gerumu
Didžiuojasi kilniais karių poelgiais
Šiemet Lietuvos kariuomenė mini 106-ąsias atkūrimo metines. Būtent prieš 106-erius metus, 1918 m. lapkričio 23 d., Premjeras Augustinas Voldemaras pasirašė Apsaugos ministerijos įsakymą Nr. 1, kuriuo buvo atkurta Lietuvos kariuomenė, jau po kelių mėnesių stojusi į pirmuosius mūšius už šalies nepriklausomybę.
Minint garbingą kariuomenės sukaktį, visoje šalyje nestinga renginių, karių susitikimų su visuomene ir pan. Mini Lietuvos kariuomenės dieną ir 2019 m. Pajūryje dislokuotas Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas (įkurtas 2017 m. liepos 1 d. Radviliškyje, į nuolatinę dislokacijos vietą Pajūryje persikėlė po poros metų). Pirmasis jo vadas buvo plk. ltn. Vadimas Jeriominas. Beveik kartu su juo tarnybą šiame batalione pradėjo ir nuo 2023-iųjų batalionui vadovaujantis plk. ltn. Mantas Ragulis.
Šiuo metu batalione, jo atstovės ryšiams su visuomene Irmos Krušienės pateiktais duomenimis, tarnauja ir dirba apie 600 žmonių. Absoliuti jų dauguma – kariai. Nemažai darbo vietų Pajūryje sukurta ne tik vietiniams, bet batalione darbuojasi ir aplinkinių rajonų gyventojui.
Naujasis Pajūrio karinis miestelis atidarytas šiemet vasarį. Tai – pirmasis toks objektas Lietuvoje, pastatytas po nepriklausomybės atkūrimo. Jis iškilo buvusio Pajūrio žemės ūkio technikumo teritorijoje, šalia modulinės konstrukcijos kareivinių, jo teritorija užima maždaug 10 hektarų.
Senosios bataliono karių patalpos – konteinerinės kareivinės – irgi iki šiol naudojamos. Čia dažniausiai apsistoja pratybų, stovyklų, šaulių sąjungos, užsienio, kitų sukarintų struktūrų dalyviai.
Pasak I. Krušienės, bataliono gyvenimas – gyvas organizmas, jame nuolat kažkas vyksta, kariai ir darbuotojai puikiai bendradarbiauja su miestelio seniūnija ir bendruomene, ryšiai palaikomi su Šilalės rajono savivaldybe, įsitraukiant į organizuojamas šventes, akcijas.
Ir nors įsivaizduojame, kad kariai visada tik treniruojasi ir rimtai dirba, vis tik nestinga ir išskirtinių bei netikėtų akimirkų. Pavyzdžiui, bataliono istorijoje yra buvę, kai karys rikiuotės metu priklaupė ir kartu tarnaujančiai mylimajai ištiesė sužadėtuvių žiedą, karė atsakė „taip“, o šiuo metu šeimoje jau auga dukra. Beje, moterys artilerijos batalione nėra retenybė.
Bataliono atstovai didžiuojasi, kad Lietuvos kariai yra puikiai pasirengę veikti ne tik kovos lauke, bet ir kitokiose sudėtingose situacijose. Neseniai Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas pasidalijo žinia, jog karininkas vyr. ltn. Domininkas Petkus JAV, Šiaurės Karolinoje, vykusių „Bold Quest 24“ pratybų metu viešbutyje išgelbėjo garbaus amžiaus vyro gyvybę. Senjoras užspringo maistu, o Pajūryje tarnaujantis karys, pamatęs tai, nė minutės nesudvejojo ir šoko į pagalbą, kuri nulėmė žmogaus išgyvenimą. Anot bataliono atstovų, toks kario poelgis dar kartą pademonstravo Lietuvos karių profesionalumą ir pasirengimą veikti netikėtose situacijose.
* * *
Karinės ar sukarintos struktūros civiliams kelia skirtingas emocijas – vieni uniformuotų žmonių prisibijo, kiti džiaugiasi, kad jų dėka galime jaustis ramiau. Patys kariai ir jų artimieji tikina: kariuomenę, kokia ji bebūtų, sudaro mūsų visuomenės žmonės.
Nelaimė užklupo netikėtai
O gyvenime, kaip žinia, yra ir džiugių, ir nelabai dalykų. Tačiau susitelkimas, atjauta, pagalba padeda įveikti visus iššūkius. Būtent tai įrodė visai neseniai Lietuvoje minėta pyragų diena, kurią Pajūryje dislokuoto Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos kariai šiemet skyrė kilniai intencijai – lėšos, surinktos gardžiuojantis skanumynais, buvo paaukotos batalione tarnavusiam Tomui.
„Kaip teigė Ralphas Waldo Emersonas, „nebūna gerumo per anksti, nes niekada nežinai, kaip greitai bus per vėlu“, – tokios akcijos prasmę atskleidė bataliono atstovė ryšiams su visuomene I. Krušienė.
Lietuvos kariuomenės profesinės karo tarnybos karys Tomas kariuomenėje tarnavo daugiau kaip 13 metų, dar penkerius jis buvo karys savanoris Krašto apsaugos savanorių pajėgose. Pajūrio batalione Tomas tarnavo nuo 2021-ųjų iki 2023-iųjų (prieš tai – Tauragėje).
„Visą laiką dirbau su nuolatinės privalomosios karo tarnybos kariais, stengiausi būti jiems kuo geriausiu pavyzdžiu. Tai labiau buvo ne darbas, o gyvenimo būdas – visada stengiausi visur dalyvauti, rodyti tinkamą pavyzdį, daug sportavau, tačiau vieną dieną mane pakirto liga“, – „Šilalės artojui“ pasakojo Tomas.
2023 m. kovą, vykstant pratyboms Klaipėdos Kairių poligone, ketvirtą pratybų dieną karį ištiko netikėtas priepuolis, suparalyžiavo visą dešinę kūno pusę, sutriko kalba. Prasidėjo medikų tyrimai, priepuoliai kartojosi, tad neurologai vyrui uždraudė net išeiti iš namų – juose jis praleido apie aštuonis mėnesius. Galiausiai sostinės medikai nustatė, jog Tomo negalios priežastis –
auglys galvoje. Per šį nežinios ir tyrimų laikotarpį išsivystė depresija, nors kariuomenės bendražygiai tikina: Tomas – tikrų tikriausias optimizmo užtaisas. Negana to, viena bėda – ne bėda: medikai konstatavo, jog auglio neoperuos, kol vyras neišsigydys ne tik jį užklupusios depresijos, bet ir per tą laikotarpį sušlubavusios širdies.
„Per tuos aštuonis namuose praleistus mėnesius supratau, kad, nebegaudamas atlyginimo, nebegaliu nuomuotis buto, teko grįžti pas tėvus į Telšius. Šiuo metu reikia vartoti daug vaistų, kurie yra nefinansuojami. Jeigu ne tėvai, iš „Sodros“ skiriamos ligos išmokos ir išgyventi, ir pirkti vaistus būtų tiesiog neįmanoma“, – atskleidė karys.
Tomui šiuo metu yra paskirti net aštuonių rūšių medikamentai, vyras tikisi, jog jam pavyks įveikti gretutines ligas ir medikai galės atlikti operaciją.
Svarbiausia – nepalikti vienumoje
Pyragų dienos renginyje Pajūrio batalione dalyvavo ne tik šiuo metu tarnaujantys kariai, o ir Lietuvos didžiosios kunigaikštienės (LDK) Birutės karininkų šeimų moterų sąjungos Klaipėdos draugijos narės (Klaipėdos regiono birutietės) bei kariuomenės socialinė darbuotoja Klaipėdos ir Tauragės įguloms Reda Kasperavičienė.
„Mes nuolat teikiame pagalbą sužeistiems kariams, jų šeimoms. Skaudžių atvejų, net tragedijų nutinka nuolat, tad pagalba tiek materialinė, tiek socialinė ar psichologinė yra būtina. Kiekvienam žmogui svarbiausia yra žinoti, kad jis ne vienas, kad kariuomenė jo nelaimėje nepaliks. Mes, socialiniai darbuotojai, nuolat stebime, kam, ko labiausiai reikia ir tarpininkaujame, organizuojame renginius, tvarkome administracinius reikalus ir t.t. Šiemet pagalba reikalinga Tomui – jo gydymui lėšas renka dešimt karinių dalinių (karys šiuo metu, nors ir nėra visiškai atleistas iš kariuomenės, bet jo liga nesusijusi su tarnyba, tad papildomo finansavimo skirti negalima)“, – R. Kasperavičienė akcentavo, jog Tomo gydymui reikalingi brangūs vaistai, kurių įpirkti kario šeima nepajėgia.
Klaipėdos regiono birutietės Sigita ir Asta yra karininkų žmonos, tad, anot moterų, joms Tomo istorija labai artima.
„Šitam jaunam kariui būtina kuo greičiau pasveikti, kad gydytojai galėtų pradėti pagrindinės ligos gydymą. Todėl labai džiaugiamės dosniomis šio bataliono karių aukomis. Tuo labiau, kad jie greičiausiai Tomo net nebuvo sutikę, nes atlieka privalomąją tarnybą“, – sakė birutietės.
Karinių jūrų pajėgų ir Klaipėdos įgulos vyresnysis karo kapelionas plk. ltn. Rimas Venckus irgi kvietė karius susivienyti ir įvertinti tai, jog nelaimė ištiko karį, kuris atliko pareigą Tėvynei.
„Dalintis gerumu – labai prasminga misija, tokios nelaimės priverčia susimąstyti: kiekvienas trumpam stabtelim, nes šiandien galim džiaugtis sveikata, sportuoti, planuoti ateitį. Kaip iki šiol tai darė ir Tomas. Todėl smagu, kad yra būrys geradarių, suprantančių žmonių, kurie sunkią minutę palaikys, padės“, – sakė kapelionas plk. ltn. R. Venckus.
Iki šios savaitės pradžios Tomo gydymui buvo suaukota beveik 3 tūkst. eurų. Geradariai, kurie artėjant didžiausioms metų šventėms norėtų padaryti prasmingą darbą, paramą gali pervesti į birutiečių sąskaitą, mokėjimo paskirtyje nurodant – Tomui. „Swedbank“ banko sąskaitos numeris: LT36 7300 0100 0246 9222, paramos gavėjo pavadinimas – LDK Birutės karininkų šeimų moterų sąjunga.
Žydrūnė MILAŠĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.