A. Gilytė: svarbiausia yra ne kilogramai
Šilalėje apsilankiusi stilistė Agnė Gilytė pilnutėlėje Viešosios bibliotekos salėje dailiosios lyties atstovėms dalijo praktiškus patarimus, akcentuodama, jog ne kilogramai ir centimetrai yra svarbu, o tinkamai parinkti rūbai. Ir vos prasidėjus seminarui, iš jos lūpų nuskambėjo bene svarbiausias patarimas: nelaukite „tos“ dienos, dėvėkite gražius rūbus dabar. Jei norite, dažykite lūpas raudonai dabar. Nelaukite rytojaus!
Mada - laikina
Stilistė A. Gilytė besidominčiosioms mada turbūt geriausiai yra žinoma dėl savo populiarios knygos „Spintologija“. Lankydamasi Šilalėje, Agnė moterims pasakojo ne tik apie stilių, bet ir patarė, kaip neapsirikti, parduotuvėje renkantis aprangą.
„Kiekvienas drabužis kuria skirtingą istoriją. Yra tokių, kuriuos apsivilkus, nenori nusivilkti. Tačiau kartais drabužį velkiesi nedrąsiai, bet, sulaukęs komplimento, vėl jį rengiesi. Rūbas mūsų spintoje ima gyventi tik tada, kai mes jį padarome savo dalimi, imame jį nešioti įvairiuose deriniuose. O mada yra labai laikinas dalykas: tarkime, jei po ilgų svarstymų sugalvojote įsigyti kliošinius džinsus, paaiškėja, kad jie jau išėjo iš mados ir vėl yra madingi siauri“, – tikino stilistė.
Anot seminarą vedusios specialistės, stilius yra tai, ką mes darome su madingais rūbais. Greitosios mados tinklai naujas kolekcijas pristato kone kas dvi savaites, tad koja kojon suspėti beveik neįmanoma. Tačiau visada galima pritaikyti sau kokią nors tendenciją. Reikia tik mokėti ją išskaityti.
„Tarkime, paltukas. Stebėkite detales: jis turi dvi eiles sagų, ant pečių yra kilpelės, akcentuoti atlapai. Paltas dvispalvis, su tamsiu diržu. Ilgis – šiuo atveju iki kelių. Jūs galite įsigyti ir kitokį paltuką, tačiau turintį vieną ar daugiau tokių detalių. Lygiai taip pat ir madingos suknelės ar kiti rūbai – atkreipkite dėmesį į jų detales ir taip išskaitysite tuo metu vyraujančias tendencijas“, – aklai nesivaikyti madų siūlė A. Gilytė.
Emocinis pirkimas - ne išeitis
Ne visada stiliaus pojūtis yra duotybė. Žinoma, yra moterų, kurios atrodo nuostabiai be didelių pastangų, lyg netyčia. Bet yra ir tokių, kurios atrodo puikiai, nors niekas neįtaria, jog rytą prieš veidrodį jos persirengė mažiausiai penkis kartus. Abiejų rezultatas tas pats – nepriekaištinga išvaizda. Tik pastangų kiekis kitoks, nes vienai stiliaus jausmas savaime suprantamas, o kita jį turėjo išsiugdyti, atidžiai žiūrėdama į veidrodį ir stebėdama, kas tinka, o kas ne.
„Ne vienos moters spintoje rasime daiktų su etikete. Ką jie ten veikia ir kodėl? Taip nutinka dėl spontaniško pirkimo. Atleido iš darbo? Reikia „paguodos“ prizo. O gal atvirkščiai - pakėlė pareigose? Irgi nusipirksiu „prizą“. Moterys apsipirkinėjimui randa daugybę pasiteisinimų. Ir tik vėliau susizgrimba: avansas išleistas, teks vyrui sakyti, kad mokėjau kelis eurus...
Nederėtų taip elgtis. Nes emocinio pirkimo rezultatas – spinta, pilna rūbų, kurie tarpusavyje neturi nieko bendro. Štai tada tikrai nėra kuo apsirengti. Juk spintoje galioja „20/80“ dėsnis, kai vos 20 proc. turimų drabužių vilkime 80 proc. savo laiko. Nors galėtų būti ir atvirkščiai. Dažniausiai dėvime tai, kas traukia komplimentus, kas nereikalauja daug priežiūros – lyginimo ir pan. Kiti daiktai lieka laukti. Kartais taip nutinka, nes jie neturi sudėliotų derinių“, – apie rytus, kai tenka sukti galvą, ką apsirengti, kalbėjo A. Gilytė.
Ragino mylėti save
„Jūs turite kūną, kurį pažįstate. Tik neretai jo nematote ar nenorite matyti. Pavyzdžiui, matuojatės palaidinę, ji neužsisega, bet vis tiek perkate, nes viliatės, jog gal savaitę nevalgysite ir... užsisegs. Arba imate kelnes, nes ketinate sulieknėti. Noriu pakviesti moteris matyti, mylėti ir jausti tai, ką turite čia ir dabar. Pabrėžiu – ne kilogramai ir centimetrai svarbu, o tai, kokie yra mūsų pečiai, krūtinė, koks pečių santykis su talija ir klubais. Svarbiausia yra matyti savo figūrą bei jos proporcijas. Ir pritaikyti drabužį. Išsirinkite sau gražiausią kūno dalį. Pagalvokite, kurią vietą norėtumėte paslėpti. Tai labai padeda renkantis aprangą – arba maskuojame, kas nepatinka, arba pabrėžiame patinkančią vietą“, – stilingos aprangos pradmenis dėstė A. Gilytė.
Rūbai ir aksesuarai - pagal figūrą
Pagrindinius figūros tipus žinome visi. „Obuolys“ – stambesnė viršutinė kūno dalis, siauresni klubai. Priešingas tipas „kriaušė“ – liekna talija, siauri pečiai ir platesni klubai. Kai visos trys apimtys (pečiai, talija, klubai) panašios, reiškia, figūra yra „berniukiško“ tipo. Ketvirtasis tipas – „smėlio laikrodis“, kuomet aiškiai išreikšta talija.
Pasak stilistės, kiekvieno figūros tipo moteris turi atidžiai galvoti, kur deda akcentus. Pavyzdžiui, aksesuarais apkrautos rankos ir ryškiai lakuoti nagai natūraliai atkreipia dėmesį. Kadangi rankos baigiasi ties klubais, didelė tikimybė, jog aplinkinių žvilgsniai būtent ten ir nukryps. Turinčiosios pilnesnę apatinę kūno dalį, anot A. Gilytės, turėtų rinktis švarką, kurio siūlė baigiasi kiek aukščiau klubų, o ne per plačiausią jų vietą. Verta atsiminti, kad smulkūs ir margi raštai, kurie lyg mirguliuoja akyse, optiškai didina objektus.
„Avalynė iki pusės blauzdų yra labai sudėtingas dalykas. Pagalvokite: sijonas, pėdkelnės, batai. Visa tai padalina kojas ir jos tarsi sutrumpėja. To reikėtų vengti. V formos iškirptė labai universali: ji gali būti gili ar kiek uždaresnė. Laivelio tipo apykaklė padės atsverti stambesnę apatinę kūno dalį. Kas uždara – optiškai pasididina. Todėl uždaros apykaklės labiau tinka „kriaušės“ tipui, nes padidinama viršutinė kūno dalis“, – dalijo patarimus stilistė.
Pasak jos, „obuolio“ tipo moterims rekomenduojama vengti ypač aptemptų palaidinių. Bet nereikia ir kraštutinumų – maišo tipo aprangos. Atviras kaklas, V formos iškirptė, šiek tiek ilgesnis pakabutis viršutinę kūno dalį gerokai palengvintų. Šio figūros tipo moterims tinka rūbų sluoksniavimas – palaidinė, lengvai krentantis megztinis ir šalikėlis.
„Berniukišką“ figūrą turinčios moterys turėtų neakcentuoti talijos. Kadangi šio tipo figūrai trūksta moteriškų linkių, reikėtų vengti geometrinių raštų. Geriau gėlės, vingiai ir pan. Kūno proporciją sukurti galima, renkantis platesnę viršutinę dalį arba apatinę: platesnė palaidinė ir siauresnis sijonas ar kelnės. Arba atvirkščiai. Siaurėjantis „pieštuko“ sijonas taip pat sukurs moteriškų linkių efektą, o tiesus sijonas tik pabrėš kampuotumą. Beje, pelerinos, prisiūtos prie suknelės talijos, taip pat sukuria moteriškų linkių įspūdį.
„Yra bendri dėsniai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį. Jei neaukšta moteris rankinuką nešioja palei kelius, ji optiškai save dar labiau sumažina. Derėtų išbandyti mažesnę delninukę, sagę švarko atlape taip pat kilstelti aukščiau. Ryškūs bateliai „kviečia“ žiūrėti į kojas. Sijono ilgis ties keliais atkreipia dėmesį būtent į kelius. Todėl idealiausias sijono ilgis – prieš pat ploniausią kojos vietą. Tai gali būti ir vos aukščiau kelių, ir žemiau jų. Geriausiai tą vietą nustatyti, atsistojus prieš veidrodį ir sijoną pakilnojus aukštyn-žemyn. Stambių rankų savininkės turėtų vengti rankovių, kurios baigiasi ties stambiausia rankų vieta“, – aiškino A. Gilytė.
Kur verta taupyti?
„Parduotuvėse dažnai kyla klausimas, kiek daiktas turėtų kainuoti. Paskaičiuoti paprasta: tarkime, jei suknelė, kurią gal užsivilksite tris kartus, kainuoja 300, tai jos vienas dėvėjimas atsieis 100. Tai yra brangu. Labai klaidinga už išeiginius batelius mokėti daug – juk juos apsiausite porą kartų. Geriau investuoti į tuos daiktus, kuriuos nešiosite dažnai“, – tikino stilistė.
A. Gilytės teigimu, taupyti galima, perkant rūbus „žemiau bambos“, nes apatinės dalies rūbai yra kur kas mažiau pastebimi ir kur kas greičiau susidėvi. Tačiau, pavyzdžiui, švarką derėtų turėti gerą ir kokybišką. Sutaupyti taip pat padės klasikiniai ir kokybiški rūbai, kurie nepavaldūs laikui.
„Jei ieškote kokybiškai pasiūto drabužio, reikėtų atkreipti dėmesį į detales: kuo jų daugiau, tuo labiau slepiami daikto trūkumai. Tokiomis detalėmis dažnai tampa įvairiose vietose įsiūti užtrauktukai, paraukimai, sagos ar panašūs dalykai. Kokybiško daikto nereikia visaip maskuoti“, – kaip atpažinti kokybę aiškino A. Gilytė.
Nors seminaras užtruko, susirinkusioms moterims jis tikrai neprailgo. O jam pasibaigus, daugelis dar laukė savo eilės, kad galėtų užduoti bent vieną asmeninį klausimą. Vienai rūpėjo išsiaiškinti savo figūros tipą, kitai patarimo, ką apsirengti konkrečia proga, trečia norėjo sužinoti, ar teisingai pasirinko batus...
Morta MIKUTYTĖ
AUTORĖS nuotr.