Dienos kokybiškam kinui ir teatrui

Atrodo, kasdienybėje kaupiasi vis daugiau ir daugiau gyvybės – garsų bei judesio daugiau tiek gamtoje, tiek scenose. Kovui baigiantis, vie­nas po kito vyksta tradiciniai festivaliai, kurie po dvejų metų pertraukos šiemet vėl rengiami gyvai. Tiesa, bene kiekvieną renginį ženk­lina mėlyna ir geltona spalvos, reiš­kiant susirūpinimą bei paramą už laisvę kovojančiai Uk­rainai.

Praėjusį savaitgalį į kino sales dešimčiai dienų grįžo kokybiško kino festivalis „Kino pavasaris“. Kovo 24–balandžio 3 d. žiūrovai gali pamatyti 90 ilgametražių ir 51 trumpametražį filmą iš 56 skirtingų šalių, suskirstytus į penkias programas, kurios atveria plačius horizontus, aktualias temas ir ryškią kino kalbą, kviečia įsižiūrėti detales, nepraleisti svarbių smulkmenų. Dėl Rusijos karinės invazijos į Ukrainą šių metų „Kino pavasaryje“ nebus rusiškų filmų.

Praėjusį savaitgalį prasidėjo ir tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Nau­­jasis Baltijos šokis“. Festivalis į didžiąsias scenas sugrįžta su solidžia programa, kurioje – ne tik Lietuvos bei užsienio žymių šokėjų vardai, bet ir aštrūs klausimai bei idėjos. „Naujasis Baltijos šokis“ tęsis visą pavasarį, informacija apie jį – www.newbalticdance.lt.

Praėjusią savaitę Simne (Alytaus r.) vy­ko iškilmingas Lietuvos Katalikų Baž­nyčios Kronikos (LKBK) minėjimas. Prieš 50 metų, 1972-ųjų kovo 19 d., būtent Simne buvo pradėtas leisti ilgiausiai ėjęs ir žymiausias pogrindžio leidinys. Ta proga Simno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mi­šios, vėliau vyko konferencija su meninės programos pristatymu. Minėjime dalyvavo bažnyčios, Lietuvos universi­tetų, muziejų atstovai. Simno bažnyčioje pristatyta ir iki šiol dar niekur neeksponuota paroda apie LKBK veiklą Lie­tuvoje bei užsienyje. Seimas 2022 m. yra paskelbęs LKBK metais.

Kaune Tarptautinę teatro dieną įvyko „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų ceremonija. Pres­tižinių apdovanojimų renginį vedė žinomos aktorių poros, o jo dalyvius džiugino žymių Lietuvos dainininkų, Kauno muzikinio ir Lėlių teatrų aktorių bei atlikėjų pasirodymai. Šiemet „Auksinių scenos kryžių“ komisija lau­reatus rinko 15-oje nominacijų.

Tarptautinę teatro dieną Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) pažymėjo įsteigiant apdovanojimus geriausiai aktorei ir geriausiam aktoriui. Šio teatro įkūrėjo režisieriaus Romualdo Juk­nevičiaus (1906–1963) bei pirmosios lietuvių profesionalios režisierės Ka­­zi­mieros Kymantaitės (1909–1999) vardai nuo šiol taps Aktoriaus ir Ak­to­rės talentų simboliais. Geriausio akto­riaus apdovanojimas atiteko Vals­­ty­bi­nio Vilniaus mažojo teatro aktoriams Ilonai Kvietkutei už Sonios vaid­menį spektaklyje „Dėdė Vania“ ir Mar­­tynui Ne­dzins­kui už Astrovo vaid­­menį tame pačiame spektaklyje.

Pa­­aiš­­kėjo, kam šiemet skirtos Kauno miesto savivaldybės įsteigtos Kultūros ir meno premijos. Dailininkui Pranui Griu­šiui, fotografui Ignui Maldžiūnui, kompozitoriui Raimundui Martinkėnui, rašytojui Algimantui Mikutai ir architektei Reginai Tumpienei apdovanojimai bus įteikti už reikšmingą bei ilgametę veiklą dailės, literatūros, fotografijos bei muzikos srityse, taip pat miesto vardo garsinimą respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, solidžius pasiekimus kultūrinėje veikloje bei novatoriškų idėjų įgyvendinimą. Laureatus planuoja­ma apdovanoti liepos 6-ąją, Valstybės die­ną, per tarptautinį muzikos festivalį „Ope­retė Kauno pilyje“. Nuo 2007 m. Kau­no kultūros ir meno pre­mijos jau įteiktos 66 kūrėjams.

Kotryna PETRAITYTĖ