Ilgapirščiams atrišo rankas

Praėjusiais metais įsigaliojęs Baudžiamojo kodekso 190 straipsnio pakeitimas sukėlė rimtų rūpesčių pre–kybininkams. „Prie lito“ baudžiamoji byla dėl vagystės būdavo keliama, pavogus prekių už daugiau nei 130 litų (apie 37 eurus). Dabar gi baudžiamąją atsakomybę vagišiai „uždirba“, jei iš parduotuvės prigriebia daiktų už daugiau nei 114 Eur. O pasisavinus jų už mažesnę sumą, taikoma administracinė atsakomybė, už kurią skiriamos baudos ilgapirščių, regis, nė kiek nebaugina.

Norėjo kaip geriau, išėjo kaip visada

Lietuvos Respublikos Bau­džiamojo kodekso 190 straips­nio, kuris aiškina turto vertę, pakeitimai įsigaliojo 2015 m. sausio 1-ąją. Šiais pakeitimais įtvirtinta nuostata, jog baudžiamoji atsakomybė už vagystę bus taikoma, pavogus turto už daugiau nei 114 Eur. Jei pavogto turto vertė mažesnė, taikoma tik administ­racinė atsakomybė, kurios daugelis nesibaimina.

Praėjusios kadencijos Seimo nariai, keisdami straips­nį, aiškino, kad tai turėtų sumažinti darbo krūvį policijos pareigūnams, taip pat neva bus leng­vesnė našta mokesčių mokėtojams – administracinės bylos nagrinėjimas yra kur kas pigesnis nei baudžiamosios. Tačiau akivaizdžiai nesusimąstyta, kad tai sukels itin daug rūpesčių prekybininkams, kurie dėl vagišių nebaudžiamumo pastaruoju metu patiria nemenkų nuostolių. Mat čiumpa ilgapirš­čiai tikrai ne pigiausių sausainių pakelius ar duonos kepalus.

Prekybininkai sutaria: vagysčių padaugėjo

Parduotuvės „Gulbelė“ Šila­lė­je vedėja Alma Kaunienė „Ši­­lalės artojui“ pasakojo, kad, pa­keitus minėtą Baudžiamojo ko­dekso straips­nį, vagišių skaičius išaugo. Negana to, ilgapirščiai tapo neregėtai įžūlūs.

„Ateina 18-25 metų jaunuoliai ir dažniausiai stengiasi išsinešti alkoholinių gėrimų. Jei mes jų nesulaikome patys, tada perduodame vaizdo medžiagą policijos pareigūnams. Aš pamenu tik vieną atvejį, kai teisiamasis teisme pasiūlė atlyginti nuostolius. Kitus teismas įpareigoja grąžinti, ką pavogė, bet jie to nedaro.

Dažniausiai vagystėmis užsiima tie patys asmenys. Todėl mes juos jau pažįstame, stengiamės stebėti, vos tik jie įžengia į parduotuvę. Tačiau juk reikia ir kitus pirkėjus aptarnauti, o vagys tik ir laukia, kol nusuksi akis“, - kalbėjo A. Kaunienė.

„Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis taip pat patvirtino, jog vagišių skaičius per metus išaugo. Pašnekovo nuomone, po minėto straipsnio pakeitimų ilgapirščiai ta­po kur kas drąsesni.

„Dažnai vagia tie patys, apsaugos darbuotojams jau žinomi asmenys. Prieš mėnesį kaip tik užfiksuotas atvejis, kuomet per 3 dienas net 4 kartus sulaikytas vienas ir tas pats iš Šilalės „Norfos“ vogęs asmuo. Pa­prastai tokie žmonės renkasi brangesnes prekes, kurias vėliau parduoda ir taip užsidirba. Tai alkoholiniai gėrimai, mėsos pro­duktai, brangesnės dešros. Dažniausiai nusikalstama vei­­ka vykdoma kaip pragyvenimo šaltinis“, - teigė D. Ry­liškis.

Jis patikslino, kad nepilnamečiai dažniau renkasi jiems aktualias prekes. Pavyzdžiui, ne vieno nusikalsti linkusio paauglio taikiniu tampa į „Norfos“ lentynas atkeliavu­sios kolonėlės, jungiamos prie mobiliųjų telefonų.

„IKI“ prekybos tinklo viešųjų ryšių vadovė Berta Čai­kauskaitė „Šilalės artojui“ teigė, jog šiame prekybos tinkle didesnio vagysčių skaičiaus nepastebėta. Vis dėlto, pasak jos, pokyčių esa­ma.

„Pastebi­ma, kad išaugo pavagiamų prekių sumos. „IKI“ tink­lo parduotu­ves saugo pro­fesiona­lūs apsaugos dar­buo­­to­jai, todėl di­­­džioji dalis vagys­čių yra leng­vai atskleidžiamos. Daž­niau­siai bandoma pasisa­vinti alkoholinius gėrimus, ge­rai žinomų prekių ženklų na­mų komforto ar bakalėjos prekes.

Norėdami išvengti nuostolių, itin didelį dėmesį skiriame savitarnos kasų zonos priežiūrai, tad vagysčių čia pa­sitaiko retai“, – tikino B. Čai­kauskaitė.

Populiariausia prekė – alkoholis

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato at­stovė Rūta Janavičiūtė teigė, kad Baudžiamojo kodekso 190 straipsnio nuostatų pakeitimas pareigūnų darbui didelės įtakos neturėjo. jie, kaip ir anksčiau, taip ir dabar, išsiaiškinę aplinkybes bei nustatę žalą, pradeda arba administ­racinę teiseną, arba ikiteisminį tyrimą.

„Nuo šių metų spalio 1 d. iki 26 d. rajone užregistruoti 5 vagysčių iš parduotuvių atvejai. Dažniausiu va­­gišių taikiniu tampa alkoholiniai gė­rimai.  4 atvejais pradėta ad­ministra­cinė teisena, vienu – ikiteisminis tyrimas. Pa­žymėtina, jog kartais, net ir esant mažai žalai, gali būti pradedamas ikiteisminis tyrimas. Pavyzdžiui, spalio 6-ąją iš parduotuvės Ši­lalėje, Jono Basanavičiaus gat­vėje, 17-metis vaikinas pavogė 9 Eur kainuojantį butelį degtinės. Esminis momentas yra tas, kad vagystė buvo įvykdyta atviru būdu, tai yra matant kitiems žmonėms ir darbuotojams, todėl asmens atžvilgiu pradėtas ikiteisminis ty­rimas“, - paaiškino R. Ja­navičiūtė.

Policijos komisariato atstovė patvirtino, jog dažnai dėl vagysčių įkliūva tie patys asmenys. Pareigūnų duomenimis, spalį vienas vyriškis, sulaikytas apsaugos darbuotojo ir išvežtas į Policijos komisariatą, kur jam buvo surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas, tą pačią dieną ir vėl nesėkmingai bandė apvogti tą pačią parduotuvę. Tiesiog stulbinamas atkaklumas.

Šilalės rajono apylinkės teismo pirmininko Osvaldo Briedžio komentaras:

2013-2015 m. Šilalės rajono apylinkės teisme per metus būdavo išnagrinėjama apie 30 administracinių teisės pažeidimų bylų dėl smulkaus svetimo turto pagrobimo. 2016 m. šių bylų skaičius išaugo - iki šios dienos išnag­rinėta 50 tokio pobūdžio bylų. Tuo tarpu baudžiamųjų bylų dėl vagysčių skaičius pastaraisiais metais sumažėjo.

Baudžiamojo kodekso 190 str. pakeitimas leido sumažinti teismų darbo kaštus, nes administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimas yra paprastesnis bei operatyvesnis. Teisingumas šiuo atveju vis tiek pasiekiamas, tik jau ne per baudžiamąjį procesą. Juk svarbiausia yra ne bausmės griežtumas, o jos neišvengiamumas.

Morta MIKUTYTĖ

Algimanto AMBROZOS nuotr.

Atnaujinta Penktadienis, 25 lapkričio 2016 10:24