Naktinis remontas gali brangiai atsirūgti
Metų pradžioje įsigaliojo Vyriausybės nutarimas, jog apie planuojamą buto daugiabutyje remontą privaloma informuoti savivaldybę, likus savaitei iki numatytų darbų. Tokiu būdu stengiamasi kontroliuoti keliamą triukšmą bei apsaugoti aplinkinius nuo nemalonių garsų naktimis. Tik kas paneigs, kad piktas kaimynas nepradės skųstis neva per garsiai kalama vinimi ar baldų perstumdymu ir dieną?
Praėjusių metų lapkričio 9 d. Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo nustatyti triukšmo, kylančio dėl remonto ar statybos darbų, kontrolės vykdymo tvarkos aprašo pakeitimai. Jais numatoma, kad apie būsimą remontą gyventojai privalo informuoti savivaldybės paskirtą statybos triukšmo kontrolierių. Pranešti būtina, likus ne mažiau kaip 7 dienoms iki remonto ar statybos darbų pradžios. Reikės nurodyti, kokie darbai ir kokiais įrankiais bus atliekami, kokių triukšmo mažinimo priemonių žadama imtis, kiek laiko truks remontas. Taip tikimasi sustabdyti piktybiškus kaimynus, kurie kala ir gręžia vakarais, po darbo, ar net iki pusiaunakčio. Taip pat gyventojai bus apsaugoti nuo ankstyvą rytą prasidedančių statybos darbų.
Vyriausybės nutarimu pakeistas ir nakties bei ramybės laikas. Darbo dienomis nakties laikas laikytinas nuo 22 val. iki 7 val. (anksčiau būdavo iki 6 val. ryto ir nuo tada statybininkai galėdavo dirbti). Savaitgaliais bei švenčių dienomis nakties metas tęsis kiek ilgiau – iki 9 val. ryto. Šiomis valandomis draudžiama atlikti remonto ar statybos darbus butuose. Vakare ramybės metas prasideda nuo 19 val. ir tęsiasi iki 22 val.
Už per ilgai trunkantį triukšmingą remontą, nesilaikant ramybės bei nakties meto apribojimų, gresia ir administracinė atsakomybė. Pirmąkart atsakingiems asmenims užfiksavus pažeidimą, numatoma bauda nuo 50 iki 300 eurų, o nusižengus pakartotinai – nuo 280 iki 600 Eur.
Šilalės savivaldybėje statybos ir remonto triukšmo kontrolieriaus etatas nėra sukurtas ir to daryti dėl šios siauros srities neplanuojama. Už triukšmo kontrolę bus atsakinga Teisės ir viešosios tvarkos skyriuje sanitarijos inspektore dirbanti Vita Monkevičienė. „Šilalės artojui“ ji paaiškino, kad jau ruošiamas bei artimiausiu metu bus patvirtintas tvarkos aprašas, kuriuo bus paaiškinta, kaip, kur ir dėl kokių rūšių remonto gyventojai privalės pranešti savivaldybei.
„Tikimės aprašą parengti kuo konkretesnį, jog, paprastai sakant, nereikėtų pranešinėti apie vinies įkalimą. Žinoma, svarbiausias aspektas – kokiu metu atliekami darbai. Yra numatytas ramybės laikas ir jo būtina laikytis. Samdomi meistrai dažniausiai dirba darbo valandomis. Tačiau žmonės taupo pinigus ir stengiasi bent dalį remonto atlikti savo jėgomis. Neretai tai daro jau po darbo. Todėl ir nustatomos tam tikros valandos, kai remonto darbai negali būti atliekami“, – sakė V. Monkevičienė.
Vyriausybės nutarime skelbiama, kad prieš remontą gyventojas turės numatyti, kokio dydžio bus triukšmas. Tad kaip būsimą triukšmą išmatuoti ir apie tai informuoti savivaldybę?
„Pats gyventojas triukšmo tikrai neišmatuos. Tuo užsiima akredituotos laboratorijos. Imdamiesi remonto, žinome, kokiomis priemonėmis naudosimės, kokius darbus atliksime. Pagal tai galima numanyti, koks bus garsas, ar triukšmas bus ištisinis. Tai įmanoma palyginti su fejerverkais. Jei driokstelėjo vieną kartą, nėra labai blogai. Tačiau nuolatinis įkyraus garso kartojimasis gali suerzinti net kantriausią kaimyną“, – įsitikinusi sanitarijos inspektorė.
Visgi, specialistės nuomone, šis Vyriausybės nutarimas labiau pritaikytas didžiųjų miestų savivaldybėms, taip pat kurortiniams miestams, kur statybos darbai vyksta nuolat. Kai jie atlikinėjami gyvenamųjų namų pašonėje, o darbą statybininkai dažnai pradeda su aušra, triukšmo laiko ribojimas tapo būtinybe, jog aplinkiniai gyventojai galėtų pailsėti po darbų.
V. Monkevičienė tvirtino, kad iki šiol nusiskundimų dėl remonto ar statybos darbų keliamo triukšmo mūsų rajone ar mieste nėra gavusi. Ji taip pat paaiškino, jog jei remonto darbai vyksta naktį, nepatenkinti kaimynai turėtų kreiptis į policijos pareigūnus. O bauda triukšmadariams būtų skiriama pagal kompetenciją – arba pačių pareigūnų, arba sanitarijos inspektorės.
Kol mūsų savivaldybėje nėra patvirtintas triukšmo kontrolės tvarkos aprašas, tol neaišku, kaip bus vykdomi planiniai ir neplaniniai patikrinimai statybos bei remonto darbų vietose. Tačiau specialistė teigė, jog tai į aprašą bus įtraukta.
Vis dėlto galima suabejoti, ar nurodymas pranešti apie būsimus remonto darbus nėra perteklinis, ypač tokiam rajonui kaip Šilalės, kur statybos nėra itin dažnas reiškinys. Ir ar neatsiras tokių, kurie ims piktnaudžiauti šiuo įstatymu. Ar nepradės kaimynai skųstis pareigūnams dėl kiekvieno stuktelėjimo plaktuku į vinį?
Morta MIKUTYTĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.