Vaikų grūdinimas vasarą

Vaikučius grūdinti geriausia pradėti vasarą. Grūdinti juos reikia nuo kūdikystės, tačiau jei to nedarėte iki dvejų metukų, imkitės dabar. Rekomenduojama pradėti nuo oro ir saulės vonių. Stenkitės kuo daugiau laiko praleisti lauke, nepaisant, saulėta ar lašnoja. Sakoma, kad nėra blogo oro, o tik netinkama apranga. Nerenkite vaikui daugiau drabužių nei patys esate apsivilkę - juk mažylis daug daugiau juda.

Prie saulės vonių pratinkite irgi pamažu, nepamirškite apsauginių kremų nuo ultravioletinių spindulių. Atviro­je saulėje dvimetį iš pradžių laikykite tik su medvilniniais marškinėliais, geriausia - iki 11 vai. ir po 16 vai. Laiką pamažu ilginkite, tačiau maksimumas neturi viršyti 1-2 vai. Kitu metu geriausia būti medžių paunksmėje. Kepurytė būtina ir saulėje, ir pavėsyje.

Rugpjūtį labiausiai įšyla van­­duo, todėl nepamirški­te jo malonumų. Jei jūros vanduo yra vėsesnis nei 17-18 laipsnių, gal vertėtų pasinaudoti pripučiamu baseinėliu, o vėliau pereiti prie taškymosi bei maudynių atviroje jūroje. Tik jokios prievartos. Grūdinimas turi būti malonumas.

Prie jūros veikia daug grūdinančių veiksnių iš karto. Tai ir vanduo su savo druskomis, saulė, vėjas, smėlis bei švarus, druskomis, jodu prisod­rintas, su dumbliais pajūrio oras. Jame mažiau yra ir žiedadulkių bei kitų alergenų. Jūros druskos labai gerai veikia kvėpavimo takų gleivines. Pajūrio oro vonios - puiki profilaktikos priemonė nuo dažnos slogos, gerklės uždegimo, tonzilito, bronchito, alerginių ligų.

Basomis leiskite lakstyti bet kokio amžiaus vaikui. Ge­­riausiai tinka pajūrio smėlis. Tačiau jei žolė yra švari, žema, žinoma aplinka, tinka ir pievutės prie sodybos. Tik įsitikinkite, kad vaikas nesusižeis ar „nesutiks“ erkės. Lakstymas ir vaikščiojimas basomis - labai naudingas, nes paduose yra daug refleksogeninių zonų, su­sijusių su įvairiausiais organais.

Braidymas po ežerą ar upę naudingas tuo, jog teigiamai veikia vandens ir oro temperatūrų skirtumas, masažuojami padai. Mau­dy­nes pradėkite nuo braidymo. Šokti į vandenį staiga nepatartina nei suaugusiesiems, nei vaikams.

Leiskite vaikučiams mirkti pripučiamame baseinėlyje šalia namų. Pradėkite nuo 5-10 min., o vėliau - ir ilgiau, priklausomai nuo oro, vandens temperatūros, mažylio amžiaus. Saulėje vanduo įšyla iki 26-30 laipsnių. Po maudynių vaikutį nušluostykite. Jei diena yra karšta, oro temperatūra - apie 30 laipsnių, maudytis galima ilgiau ir dažniau. Vandens temperatūrą mažinkite pamažu, po 1-2 laipsnius. Ne­manykite, kad nuo kelių maudynių jūroje ar ežere mažylis užsigrūdins. Tik po kelių mėnesių kant­raus darbo pastebėsite, jog vaikas vis rečiau serga, darosi aktyvus, guvus. Pasibaigus vasarai, to­liau grū­dinkite namuose. Tai ir kontrastinis dušas, baseinas, pirtis.

 Ledai irgi veikia kaip grūdinimo priemonė. Iš pradžių geriau valgyti aptirpusius, o vėliau nepakenks ir sušalę. Geriausiai tinka riebesni (pavyzdžiui, plombyro), nes grietinėlė (riebalai) sumaži­na šalčio poveikį. Vaisiniai ar šaldytų sulčių ledai karštą dieną sparčiai tirpsta, vaikas stengiasi kuo greičiau juos sulaižyti, o gerklytė dar neatspari dideliam temperatūrų skirtumui. Negalima duoti ledų sukaitusiam, suprakaitavusiam, ištroškusiam vaikui.

Kokio amžiaus mažylį jau galima vestis į pirtį, priklauso nuo tėvų požiū­rio bei galimybių. Nepamirškite pasitarti su gydytoju, ar nė­ra tam kokių nors kliūčių. Svarbu ir tai, kaip reaguoja vaikas: prievartos negali būti, vaikas pirtyje turi jaustis maloniai. Užtektų maudytis 1-2 kartus per savaitę.

Vakare, atvėsus orui, būtina vaikutį aprengti megztuku, ap­vilkti ilgas kelnes. Tačiau jeigu mažylis bėgioja, žaidžia jud­rius žaidimus, neapmūturiuo­kite šiltai, nes taip jis suprakaituos ir greičiau gaus slogą.

Vasarą reikėtų valgyti kuo daugiau vaisių, daržovių, uogų. Vaistus, skatinančius imu­ni­tetą, rekomenduotina gerti ru­dens pradžioje. Tačiau bet kokiu atveju vi­sada reikia pasitarti su savo pediatru.

Silva BYTAUTIENĖ

Šilalės lopšelio-darželio „Žiogelis“ auklėtoja metodininkė

AUTORĖS nuotr.

 

Atnaujinta Antradienis, 26 liepos 2016 09:15