Anemija artina silpnaprotystę

Kuo anksčiau nustatoma anemija (mažakraujystė), tuo greičiau jos galima atsikratyti. Jeigu anemija negydoma, didėja sunkių komplikacijų rizika.

Dėl geležies, vitamino B12 ar folio rūgšties stokos silpstantis kraujas vis mažiau perneša deguonies, kuris gyvybiškai reikalingas visam organizmui. Anemija lyg kilpa iš lėto veržia žmogų: jis greičiau pavargsta, tampa dirglesnis, blyškesnis.

Vėliau ligonį iš pusiausvy­ros išveda fizinis krūvis, su­trinka širdies ritmas, endo­krininių liaukų veikla, virškinimas, nervų sistema. Negy­doma mažakraujystė gali lem­ti daugybę lėtinių ligų bei privesti iki mirties.

Štai kenčiantiems dėl anemijos vyresnio amžiaus žmonėms rizika susirgti senatvine demencija (silpnaprotyste) padidėja apie 40 proc. Tai nustatė amerikiečių mokslininkai, 11 metų tyrę didelę grupę 70-79 m. amžiaus žmonių. Tyrėjų nuomone, šį ryšį galima paaiškinti tuo, jog anemija neigiamai veikia visą organizmą. Kita vertus, smegenys yra labai jautrios deguonies stygiui, o tai gali tapti tiesiogine silpnaprotystės priežastimi.

Anemija tiksliai nustatoma atlikus kraujo tyrimus. Dažniausiai susergama geležies stokos mažakraujyste. Norint laiku ją aptikti, neužtenka atlikti vien bendrąjį kraujo tyrimą. Slaptą geležies stoką padeda nustatyti tik feritino ištyrimas.

Jeigu bendrasis kraujo, geležies kiekio ir feritino rodikliai yra geri, bet savijauta blogėja, verta išsitirti homocisteiną. Jo padaugėja, kai trūksta vitamino B12 ir folio rūgšties. Tai irgi sukelia anemiją.

AKCIJA! Iki balandžio pabaigos bendrąjį kraujo, ge­ležies kiekio, feritino ir ho­mocisteino tyrimus su di­de­le nuolaida Jums atliks „Medicina practica“ labora­torijoje Šilalės ligoninėje (Vy­tauto Didžiojo g. 19, tel.: (8-449) 4-67-63, (8-656) 6-79-57). Iš anksto regist­ruotis nereikia. Interneto svetainė: www.medicina­prac­tica.lt.

Atnaujinta Antradienis, 05 balandžio 2016 10:14