Jaunimas statusą įrodinėja rūkalais

Platinantieji elektronines cigaretes skelbia, kad jos esančios puikus būdas mesti rūkyti. Tačiau jas pa­si­rin­kęs žmogus gauna nuodingų medžiagų dozę, taip pat ir nikotino, todėl dabar uždrausta jas rūkyti/turėti/parduoti nepilnamečiams asmenims. Vis dėlto jokie draudimai jaunimo nuo žalingų įpročių neatgraso.

Kovo pradžioje policijos pareigūnai patruliavo Pajūrio miestelyje ir pastebėjo kelis jaunus asmenis, rūkančius elektronines cigaretes. Patikrinus paaiškėjo, kad visi jie - nepilnamečiai.

„Pareigūnai apie 10.30 val. pamatė du nepilnamečius, rūkančius elektronines cigaretes, todėl surašė protokolus. Maždaug po valandos ant tiltelio užtiktas kitas būrelis jaunuolių (6-7), kurie taip pat rūkė cigaretes. Paaiškėjo, jog ir jie nepilnamečiai. Dar po kurio laiko Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos terito­rijoje paauglė irgi traukė elekt­roninę cigaretę. Visiems jaunuoliams buvo surašyti nusižengimų protokolai“, – informuoja Šilalės apylinkės teismo atstovė Monika Vyš­niaus­kienė.

Nepilnamečiai savo kaltę pripažino, todėl šį sykį jiems nuspręsta skirti tik įspėjimus. Bet įstatymas už tokį nusižengimą numato ir pinigines baudas nuo 20 iki 50 eurų.

Pajūrio Stanislovo Biržiš­kio gimnazijos direktorius Juozas Žymančius sako, jog pastaruoju metu elektroninių cigarečių rūkymas tapo savotišku socialinio statuso demonstravimu, „kietumo“ įro­dymu. Jo nuomone, ši problema egzistuoja daugelyje mokyklų.

„Elektroninės cigaretės tarp paauglių yra labai populiarios. Vieni tėvai kažkaip reaguoja į informaciją apie tai, kad jų vaikas rūko. Tačiau yra ir tokių, kuriems apie tai pranešus, tik gūžteli pečiais, sakydami „o ką aš jam padarysiu“. Bet ką tada mes galime padaryti? Turime vaizdo stebėjimo kamerą, stebime rūkančiųjų pamėgtus taškus ir stengiamės, kad jie bent jau mokyklos teritorijoje šito nedarytų“, – sako gimnazijos vadovas.

Jis teigia žinąs, jog kai kurie moksleiviai rūko namuose, tėvams matant. Prieš tokius atvejus mokyklos bendruomenė esanti bejėgė. Todėl bene didžiausia atsakomybė tenka tėvams – visų pirma reikėtų gerai pagalvoti, kiek paaugliams duoti pinigų ir, žinoma, domėtis, kam jie juos išleidžia.

Seimas turėti/rūkyti elekt­ronines cigaretes nepilname­čiams asmenims uždraudė 2014-ųjų gruodį. Pagal Ta­bako kontrolės įstatymo pataisas, nepilnamečiams drau­­džiama ne tik rūkyti, bet ir turėti su savimi elektroninių cigarečių bei jų skysčių. Deja, nors įstatymai neleidžia šių gaminių pardavi­nėti asmenims, nesulaukusiems 18 metų, šie sugeba jų įsigyti.

Mokslininkai tvirtina, kad, naudojant elektronines cigaretes, kartu su skystu nikotinu į organizmą patenka įvairių kancerogeninių medžiagų (sukeliančių vėžinius susirgimus), todėl organizmas yra lygiai taip pat nuodijamas.

Morta MIKUTYTĖ

Atnaujinta Penktadienis, 28 balandžio 2017 09:38